آخرین تلاش های بغداد برای توقف همه پرسی

752

پارلمان عراق امروز یکشنبه در مصوبه ای، دولت عراق را ملزم به اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ تمامیت ارضی کشور کرد و همزمان معاون رییس جمهور عراق برای بازداشتن اربیل از همه پرسی وارد اقلیم کردستان عراق شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ۱۷۰ نماینده از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در جلسه امروز سه شنبه پارلمان عراق به مخالفت با انجام همه پرسی در اقلیم کردستان عراق رای مثبت دادند که در بین آنها تعدادی از نمایندگان کرد به ویژه از حزب تغییر وجود دارد و در مقابل تنها ۳۰ نماینده به این مصوبه رای منفی داده اند.
همزمان ‘ایاد علاوی’ معاون رییس جمهوری با همراه داشتن طرحی که ‘سید عمار حکیم’ رهبر ائتلاف ملی – فراگیر ترین مجموعه سیاسی که دولت و بزرگترین فراکسیون را در پارلمان عراق در اختیار دارد- او را مامور ابلاغ آن به رهبران سیاسی کرد در اربیل کرده، وارد اقلیم کردستان عراق شده است.
‘ضیاء المعینی’ سخنگوی حزب همبستگی ملی به رهبری ایاد علاوی افزود که علاوی بنا به طرحی که سید عمار حکیم او را مامور ابلاغ آن به کردها کرده، امروز سه شنبه برای گفت وگو با مسوولان کرد از جمله مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق وارد اربیل شد.
وی از اعلام جزییات این طرح خودداری کرده اما افزوده است که سفر ایاد علاوی به اربیل به دعوت رسمی فراکسیون کردها در پارلمان عراق از اعضای ائتلاف ملی، صورت گرفته است.
از طرفی شبکه خبری کردزبان ‘ان آر تی’ امروز سه شنبه اعلام کرد که مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق وارد کرکوک شد.
هنوز از اهداف سفر بارزانی به کرکوک خبری منتشر نشده اما اخیرا بارزانی از واگذاری کرکوک غنی از نفت، به دولت مرکزی عراق خودداری کرد و تهدید کرده بود که اگر نیاز باشد با سلاح از کرکوک دفاع می کنیم.
همزمان مصوبه پارلمان ملی عراق در مخالفت با همه پرسی ، باعث خشم نمایندگان کرد به ویژه از طیف سیاسی مسعود بارزانی شده است و سه تن از نمایندگان کرد تهدید به شکایت در دادگاه قانون اساسی عراق کردند.
اما ‘محمد الشیخ وهاب’ از نمایندگان جنبش تغییر، از صدور مصوبه پارلمان حمایت کرد و گفته است که امیدوار است که رهبران سیاسی کرد در اربیل، به مصوبه پارلمان عراق احترام گذاشته و همه پرسی را به وقت دیگری موکول کنند.
درهمین راستا ‘طارق حرب’ کارشناس برجسته حقوقی عراق دراظهار نظری به خبرگزاری ‘المعلومه’ عراق، سرنوشت این مصوبه را همانند مصوبه سابق پارلمان عراق برای پایین کشاندن پرچم اقلیم از فراز ادارات دولتی کرکوک دانست و گفت که اربیل به این مصوبه پایبند نخواهد بود.
وی در عین حال خاطر نشان کرده است که این مصوبه پارلمانی می تواند فشار دیگری بر روی مسعود بارزانی برای انصراف از همه پرسی باشد.
دولت مرکزی عراق، کشورهای همسایه، پاره ای احزاب کرد در شمال عراق و کشورهای خارجی و سازمان ملل متحد مخالف همه پرسی هستند اما در حال حاضر مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق مهمترین حامی برپایی این همه پرسی است.
قرار است این همه پرسی در ۲۵ سپتامبر جاری برگزار شود.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید