پارلمان عراق به همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان رأی منفی داد

عدم توافق احزاب کرد با روش برگزاری همه پرسی

ایسنا نوشت: پارلمان عراق در جلسه امروز (سه‌شنبه) خود با تصویب طرحی، با اجرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان مخالفت کرد، اقدامی که کردها آن را در اجرای تصمیم خود بی‌تاثیر می‌دانند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سومریه، پارلمان عراق با اکثریت آراء و البته بدون حضور نمایندگان کرد، برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق را رد کرد.

نمایندگان کرد در اعتراض به گنجاندن رای‌گیری در مورد رفراندوم اقلیم کردستان در دستورکار پارلمان، جلسه را ترک کرده و از سالن خارج شدند.

یک منبع در پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود گفت: پارلمان علاوه بر این، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق را به اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از وحدت کشور و آغاز گفت‌وگویی جدی برای بررسی مسایل موجود میان بغداد و اربیل و رسیدگی به آنها ملزم کرد.

با این حال اشواق جاف، از نمایندگان کرد پارلمان عراق می‌گوید رای امروز پارلمان الزام‌آور نیست و اصل مصوبه‌ای که تصویب شده خود مغایر بندهای ۳ و ۴۶ و ۵ قانون اساسی است.

جلسه امروز پارلمان عراق به ریاست سلیم الجبوری، رئیس پارلمان و حضور ۱۶۸ نماینده برگزار شده و دستور کار جلسه رای‌گیری و بررسی اولیه برخی لایحه‌ها بود.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید