پ.ک.ک: مسعود بارزانی مدعی استقلال است، اما خودش عامل ترکیه است

پ.ک.ک: مسعود بارزانی مدعی استقلال است، اما خودش عامل ترکیه است

عضو شورای اجرایی پ.ک.ک گفت: مسعود بارزانی در شرایطی ادعای استقلال اقلیم کردستان را مطرح می کند که خودش وابسته به ترکیه و عامل این کشور است.

به گزارش کورد پاریز مصطفی کاراسو در گفتگو با رادیوی گروه پ.ک.ک گفت: مسعود بارزانی چگونه می تواند ادعای استقلال داشته باشد در حالیکه خودش وابسته به ترکیه است و پارلمان اقلیم کردستان که نماد دمکراسی و قانونگذاری است را تعطیل کرده است.

پیش از این ، دوران کالکان یکی دیگر از سران گروه پ.ک.ک نیز طرح موضوع همه پرسی از سوی مسعود بارزانی را تبلیغاتی دانست و گفت: کردهای در شرایط فعلی نیازی به دولت مستقل کُردی ندارند اولویت کردها استقلال نیست.کالکان افزود: اقدام مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در تعیین تاریخ برگزاری همه پرسی استقلال دارای جنبه های تبلیغاتی است و چنین به نظر می رسد که
برخی قدرت ها حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی را مجبور کرده اند تا با برگزاری همه پرسی ترکیه و ایران را تهدید کند.
همچنین جمیل بائیک رئیس شورای رهبری پ.ک.ک نیز گفته بود : «در شرایط پر تنش کنونی برگزاری همه پرسی موفقیتی به دست نخواهد آورد زیرا این تصمیم نتیجۀ مسائل داخلی و خارجی اقلیم کردستان است.»
جمیل بائیک افزود: هر چند از نظر ما برگزاری رفراندوم برای استقلال یک حق دموکراتیک است، اما تصمیم به برگزاری این رفراندوم بدون جلب رضایت همه جناح های سیاسی در اقلیم کردستان گرفته شده است.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان و مسئولان برخی از احزاب سیاسی در اقلیم کردستان عراق روز ۲۵ سپتامبر را به عنوان روز برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان تعیین کردند.

اقلیم کردستان عراق طی ۲ سال اخیر با بحران سیاسی و اقتصادی مواجه است. دوره قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان به پایان رسیده است و رایزنی ها برای توافق بر سر ادامه ریاست وی تا کنون بی نتیجه بوده است و اکثر احزاب و جریانات سیاسی کردستان عراق خواستار تعیین جایگزین برای وی هستند. ماه هاست که حقوق کارکنان دوایر دولتی در اقلیم کردستان عراق به تعویق افتاده است.در شهرهای مختلف اقلیم کردستان تظاهرات اعتراض آمیز در جریان است و ۴ وزیر جنبش تغییر ماه هاست از کابینه نیچیروان بارزانی اخراج شده اند.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید