تلاش آمریکا و روسیه برای معامله در سوریه

تلاش آمریکا و روسیه برای معامله در سوریه

واشنگتن به نماینده سازمان ملل در امور سوریه تاکید کرد که مذاکرات ژنو برای روند سیاسی در سوریه مرجع قرار گیرد و اینکه و کردها نیز باید در این روند شرکت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، با وجود تأکید واشنگتن بر مشارکت کردها در روند سیاسی و عدم اعتبار بخشیدن به روند نشست‌های آستانه و کنفرانس حمیمیم، اما ترکیه به ائتلاف مخالفان سوریه توصیه کرده که برخورد مثبتی با کنفرانس حمیمیم(تحت نظر روسیه) داشته باشند و خواهان عدم مشارکت حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(اصلی‌ترین تشکل کردهای سوریه) در روند سیاسی است.
به نظر می‌رسد دوره آتی برای مشخص کردن موعد اولیه کنفرانس‌ها و لغو دیگر نشست‌ها مهم خواهد بود. برنامه‌ای که تغییرات زیادی در آن صورت گرفته شامل این موارد است: برگزاری نشست آستانه روزهای ۳۰ و ۳۱ ماه جاری میلادی، نشست گسترده مخالفان سوریه در ریاض که ۱۰ نوامبر برگزار می‌شود. نشست گروه‌ها در حمیمیم که ۱۸ نوامبر برگزار می‌شود و دور هشتم مذاکرات ژنو که ۲۸ نوامبر برگزار می‌شود.
از نظر عملی دو روند وجود دارد: اول روند روسی است که مسکو از طریق آن تلاش می‌کند به آرامی و به تدریج مرجع بودن مذاکرات ژنو تحت نظر سازمان ملل را لغو کند. دوم روند بین‌المللی که به بیانیه ژنو و قطعنامه ۲۲۵۴ پایبند است.در رابطه با طرح روسیه، این طرح چند هفته بعد از مداخله نظامی مستقیم در اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ آغاز شد زمانی که صحبت درباره انتقال سیاسی و بیانیه ژنو را به پایان رساند. این طرح همچنین شامل عدم تمدید مهلت کمیته مشترک تحقیقات درباره سلاح شیمیایی و استفاده از حق وتو علیه تمدید این کمیته و تردید در گزارش بین‌المللی است که نیروهای نظام سوریه را مسئول حمله خان شیخون دانست.طرح دیگرچند هفته بعد مطرح شد آن هم بعد از اینکه درباره قطعنامه ۲۱۶۵ شورای امنیت که شامل ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق مرزهای سوریه به کشورهای همجوار است، صحبت‌هایی شد. شرایط کنونی نشان می‌دهد که مسکو خواهان تمدید این قطعنامه نیست چراکه توجیهی برای آن نمی‌بیند بلکه بر کشورهای غربی و عربی فشار می‌آورد تا کمک‌ها از طریق دمشق ارسال شود. اما کشورهای اروپایی می‌گویند درصورتی که روسیه این قطعنامه را تمدید نکند آن‌ها نیز کمک‌ها به مناطق کاهش تنش را متوقف می‌کنند.
در راستای طرح روسیه، روند آستانه شروع شد. اکنون صحبت‌هایی درباره پیوستن مصر و کشورهای عربی دیگر به کشورهای ضامن آتش‌بس وجود دارد به ویژه اینکه توافق نامه غوطه دمشق و حومه حمص با نظارت قاهره امضا شد. مسکو قبلا تلاش کرد تا روند آستانه را به روند سیاسی تبدیل کند زمانی که پیشنهاد بررسی قانون اساسی جدید را داد اما این تلاش ناکام ماند. مسئولان غربی معتقدند که هدف کنفرانس حمیمیم این است که به پوشش سیاسی روند آستانه تبدیل شود.
نشست حمیمیم قرار است با مشارکت حدود ۱۰۰۰ تن از بخش‌های مختلف مردم سوریه برگزار شود نه گروه‌های سیاسی. هیئتی از پایگاه حمیمیم برای سنجش این طرح از ۱۹ بخش در شرق سوریه بازدید کرده‌اند. به نظر می‌رسد این نشست برای یک روز یا چند ساعت با حضور گسترده رسانه‌ای برگزار شود که منجر به تشکیل کمیته‌ای برای تدوین قانون اساسی جدیدی ظرف شش ماه شود.
احتمالا نشست دیگری نیز در فرودگاه دمشق برگزار شود که این نشست سیاسی خواهد بود اما ساختار نهایی مرتبط با طرح وزارت خارجه روسیه و دیداردهایی است که چند روز پیش بین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه برگزار شده بود.
مساله جالب توجه در اینجا نشست فوری است که وزارت خارجه ترکیه خواهان برگزاری آن با هیئت ائتلاف مخالفان سوریه شده است. پیام سدات اونال، معاون مشاور وزیر خارجه ترکیه لزوم برخورد مثبت با کنفرانس حمیمیم است.درباره واشنگتن باید گفت که آمریکا همچنان به تفاهم با مسکو درباره تقسیم شرق و غرب فرات بین نیروهای سوریه دموکراتیک و نیروهای نظام سوریه پایبند است اما ارتش آمریکا مراقب اقدامات روس‌ها درباره این توافق است. اکنون واشنگتن تلاش می‌کند تا از واقعیت نظامی، بهره برداری سیاسی کند. واشنگتن به دی میستورا ابلاغ کرده که لازم است کردها بخشی از روند سیاسی و آینده سوریه باشند. واشنگتن این روزها درباره پایان نقش هیات عالی مذاکره کنندگان و متحد کردن مخالفان به روش خلاقانه صحبت می‌کند.اکنون واشنگتن و دی میستورا می‌خواهند روند آستانه و حمیمیم برای امور نظامی و آتش‌بس باشد و مذاکرات ژنو به امور سیاسی بپردازد. دی میستورا از مسکو می‌خواهد بر دمشق فشار بیاورد تا وارد «مذاکرات جدی» شود. برنامه این است که مذاکرات برای دو هفته برای بررسی دو پرونده قانون اساسی و انتخابات ادامه داشته باشد و این یعنی به تأخیر انداختن مسئله حکومت و مبارزه با تروریسم.
به گفته یک مسئول غربی روسیه اکنون می‌خواهد روند قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت اجرا شود که مبتنی بر مذاکرات ظرف شش ماه برای تشکیل حکومت، تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات ظرف ۱۸ ماه است و موعد انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۱ باشد تا موضوع مشارکت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در قدرت به آن زمان واگذار شود. این مسئول می‌گوید: روسیه اکنون می‌خواهد روند انجام اصلاحات و تحول سیاسی را به جای روند سیاسی یا انتقال سیاسی اجرا کند.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید