مقام پارلمانی کردستان عراق: اربیل راهی جز توافق با بغداد ندارد

t2

‘شیرکو جودت’ رئیس کمیته انرژی و منابع طبیعی و عضو کمیته دارایی در پارلمان کردستان عراق با اشاره به کاهش صادرات نفت منطقه شمال عراق در ماه گذشته از ۶۵۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه تاکید کرد: درآمدهای نفتی کفاف مشکلات مالی اقلیم کردستان عراق را نمی دهد و تنها راه، توافق با بغداد است.

به گزارش امروز (شنبه) ایرنا، شیرکو جودت در گفتگو با آژانس خبری «سلیمانیه نیوز» با اعلام این مطلب گفت: براساس اطلاعاتی که در دست ماست هرچند وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق در این خصوص اطلاعاتی ارائه نمی دهد، اما هم اکنون صادرات نفت منطقه شمال عراق به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده به نحوی که به ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
وی افزود: قبل از این صادرات نفت کردستان عراق که شامل نفت کرکوک هم می شد، روزانه به ۶۵۰ هزار بشکه می رسید.
شیرکو جودت تاکید کرد که تشکیلات کردستان عراق پیش از این با فروش ۶۵۰ هزار بشکه در روز ۴۵۰ میلیارد دینار (هر ۱۲۵۰ دینار عراقی معادل یک دلار) درآمد داشت که با آن می توانست حقوق کمتر از نیمه شده کارمندان را پرداخت کند.
وی تصریح کرد: با وضعیت مالی کنونی، تشکیلات کردستان اقلیم عراق هیچ راهی جز توافق با دولت فدرال عراق ندارد.
این مقام کرد عراقی در پارلمان کردستان عراق در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با توجه به فشارهای زیادی که دو طرف برای توافق دارند، بدون شک نهایتا به راهکاری برای پایان دادن به اختلافات دست خواهند یافت.
با کنترل شهر کرکوک توسط دولت فدرال عراق بعد از برگزاری همه پرسی یکجانبه در کردستان عراق(در سوم مهرماه)، منابع نفتی این استان از کنترل غیرقانونی تشکیلات اقلیم کردستان عراق خارج شد.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید