مشارکت رئیس پارلمان کردستان در تظاهرات مردمی در سلیمانیه

رئیس پارلمان کردستان با حضور در میان تظاهرکنندگان در شهر سلیمانیه حمایت خود از درخواست های آنان را اعلام کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، یوسف محمد صادق رئیس پارلمان کردستان امروز دوشنبه ۲۷ آذر/۱۸ دسامبر، در میان تظاهرکنندگان در شهر سلیمانیه حضور یافت.

وی از تظاهرکنندگان خواست که از هرگونه اقدام خشونت آمیز خودداری کنند.

یوسف محمد با تاکید بر حمایت خود از درخواست های تظاهرکنندگان، گفت که مردم حق دارند خود خواسته های خویش را تعیین کنند.

وی به مسئولین و مقامات اقلیم هشدار داد که درخواست های مردم را اجرا کنند، چرا که عواقب بی توجهی به این درخواست ها و تظاهرات وخیم خواهد بود.

رئیس پارلمان کردستان تاکید کرد که دولت و حکمرانی در اقلیم شکست خورده و عامل اصلی بحران و معضلات سرزمینی غنی، چون اقلیم کردستان هستند.

وی تاکید کرد که مقامات و رهبران اقلیم عامل غارت نفت و ثروت های ملی اقلیم هستند و نیمی از خاک کردستان را از دست داده اند.

در همین حال سایت خبری خندان اعلام کرد کە در پی تظاهرات اعتراضی امروز دوشنبه ۲۷ آذر/۱۸ دسامبر، در سلیمانیه نیروهای امنیتی اقدام به استفاده از گاز اشک آور کرده و تاکنون ۱۰ تظاهرکننده به دلیل مجروحیت به بیمارستان سلیمانیه منتقل شده اند.

دکتر امید علی رئیس اورژانس سلیمانیه گفت کە ۹ تن به دلیل استشاق گاز اشک آور دچار ناراحتی تنفسی شده و یک تن نیز دچار جراحت درصورت شده است.

بخشی از تظاهرکنندگان سلیمانیه سعی در نزدیک شدن به ساختمان حزب دمکرات در این شهر را داشتند کە با ممانعت نیروهای امنیتی مواجە شدند.

تظاهرکنندگان با تجمع در میدان اصلی شهر موسوم به درسرا شعار سقوط دولت را سر دادند.

همچنین در منطقە پیره مگرون تظاهرکنندگان اقدام به آتش زدن ساختمان های دفاتر احزاب و ادارات دولتی کرده و دفاتر حزب دمکرات، اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی، جنبش تغییر و اتحادیه میهنی را آتش زدند.

همچنین در رواندوز تعدادی از تظاهرکنندگان، از جملە مسئول جنبش تغییر در منطقه  توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و دفتر جنبش تغییر به کنترل نیروهای امنیتی درآمده و نگهبانان ساختمان نیز دستگیر شدند.

در منطقوە سنگسر تظاهرکندگان خشمگین وارد ساختمان ادارە پلیس منطقە شدند، از از وارد ساختن خسارت خودداری کردند.

شارپرس نیز اعلام کرد کە در چمچمال تظاهرکنندگان سعی در ورود به جایگاه توزیع گاوئیل در منطقە و به آتش کشیدن آن را دارند، اما از سوی بخشی از شهروندان از اقدام آنان جلوگیری می شود و این شهروندان در حفاظت از این جایگاه گازوئیل به نیتروهای امنیتی کمک می کنند.

تظاهرکنندگان در شهرهای اقلیم کردستان خواستار دریافت حقوق کارمندان و معلمان و بهبود وضعیت معیشتی و خدمات رسانی عمومی در اقلیم هستند.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید