استان کرمانشاه از عدم توازن جمعیتی رنج می برد

2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، علیرضا گودرزی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، در نشست کارگروه فرهنگی اجتماعی که سه شنبه(۱۹ دی) در سالن امید استانداری برگزار شد،با بیان اینکه در این نشست مسائل فرهنگی و اجتماعی طرح آمایش سرزمینی مدنظر است، گفت: استان کرمانشاه با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر از عدم توازن و تعادل جمعیتی رنج می برد.

گودرزی، جمعیت شهر کرمانشاه را حدود یک میلیون نفر اعلام و اظهار کرد: شهر اسلام آباد غرب با ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در جایگاه دومین شهر بزرگ استان قرار دارد، سه شهر با جمعیت ۵۰ تا ۵۳ هزار هستند و مابقی که ۳۶ هزار شهر را شامل می شود آماری در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر جمعیت دارند که این برنامه ریزی را برای اقدامات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و غیره دشوار می کند.

وی ابراز کرد: ۴ شهرستان استان کرمانشاه تقریبا در جنگ ۸ ساله کاملا خالی از سکنه شد و ۴۰۰ روستا نیز با ویرانی کامل مواجه شدند.

مدیرکل اجتماعی استانداری کرمانشاه، بیان کرد: استان کرمانشاه با ۳۷۱٫۳ کیلومتر مرز مشترک با عراق، با مشکلات مرزی مواجه بوده است.

وی گفت: از سال ۲۰۰۳ تا کنون که ۱۵ سال از آن می گذرد، مرزهای مشترک ما د اقلیم کردستان و عراق عربی جزو مرزهای بلاصاحب بوده و مشکلات عدیده ای را برای استان کرمانشاه به وجود آورده اند.

گودرزی، تصریح کرد: در بحث طرح آمایش سرزمینی که در کل کشور بررسی می شود این است که توزیع خوب و عادلانه ای در بحث توزیع امکانات و ثروت از راس کشور تا استان ها صورت نگرفته است.

وی گفت: عدم توزیع عادلانه ثروت و امکانات موجب تشدید مشکلات فرهنگی، اجتماعی و عدم توازن و تعادل جمعیتی شده است.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری کرمانشاه، عنوان کرد: اگر توزیع امکانات در کل کشور را به نوعی یک قیف تشبیه کنیم؛ تمام امکانات به طرف مرکز می رود و پیرامون از آن بی نصیب می شوند.

وی گفت: در استان ها هم به نوعی مرکز استان با امکانات بیشتر فربه تر است و شهرهای پیرامونی به نوعی از امکانات کمتری برخوردار هستند.

گودرزی، اذعان کرد: در طرح آمایش سرزمینی که در دست اقدام داریم باید به نوعی باشد که چالش های عمده ای که به واسطه عدم توجه به آمایش سرزمینی، جنگ، خشکسالی و بیکاری در استان با آن مواجه هستیم، درمان بشود.

وی اشاره به آمار ۲۲ درصدی بیکاری در بهار سال ۹۶، اظهار کرد: براساس آمار مرکز آمار ایران، استان کرمانشاه از سال ۷۵ تا کنون همواره در رتبه اول تا سوم بیکاری قرار داشته است به استثناء مقطعی در دوره اصلاحات که به دلیل ایجاد زیرساخت های مهم، در رتبه ۱۴ و ۱۵ بیکاری قرار داشته و به نوعی وضعیت بیکاری استان بهتر شده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، تصریح کرد: چالش هایی که اکنون در استان کرمانشاه با ان مواجه هستیم خالی شدن روستاها از جمعیت به عنوان منبع اصلی مهاجرت است که خشکسالی، جنگ و عدم توزیع عادلانه ثروت و امکانات آن را تسریع کرده و با ایجاد بافت هایی در کنار شهر ها بحث حاشیه نشینی را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه در بحث حاشیه نشینی با مشکلات عدیده ای مواجهیم، گفت: خوشبختانه در شهر کرمانشاه با تخصیص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار، ایجاد دفاتر تسهیل گری را در دستور کار داریم.

گودرزی، خاطرنشان کرد: عدم تعادل و توازن جمعیتی و توزیع ثروت، کمبود آب و بیکاری جزو عوامل شتاب دهنده مهاجرت است.

وی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه، گفت: امکانات اقتصادی، اجتماعی در شهر سرپل ذهاب که جمعیتی در حدود ۸۵ هزار نفر داشت و نوید یک شهر موفق و رو به رشد را می داد با این زلزله از لحاظ اجتماعی و فرهنگی با مشکل مواجه شده ایم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، با تاکید بر ضرورت توجه سازمان برنامه و بودجه به مناطق آسیب دیده در زلزله، اضافه کرد: سرپل ذهاب به لحاظ اقتصادی، امکانات، کارخانجات، مغازه ها و سایر امکانات به امکانات موجود در مرکز استان تنه می زد، با زلزله اخیر بسیاری از مردم به لحاظ فرهنگی و اجتماعی دچار آسیب های شدیدی شده اند که در بحث آمایش سرزمینی باید مدنظر قرار گیرد.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید