روابط روسیه و کُردهای سوریه به سردی گراییده است

روابط روسیه و کُردهای سوریه به سردی گراییده است

تحلیل گر موسسه شورای روابط بین الملل در روسیه معتقد است روابط مسکو با کردهای سوربه به دلیل تحولات عفرین حداقل در کوتاه مدت به سردی گراییده است.

به گزارش کردپرس، دکتر ماگزیم ساچکوف تحلیل گر موسسه شوای روابط بین الملل در سوریه با اشاره به عدم واکنش شدید و مورد انتظار کردها از روسیه در برابر تهاجم زمینی و هوایی ترکیه به عفرین، معتقد است کردهای سوریه از روسیه ناامید شده اند و به نظر می رسد روابط میان مسکو و حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه یا PYD حداقل در کوتاه مدت روبه سردی گراییده است.

وی در مقاله ای که درباره نقش روسیه در تحولات عفرین در المانیتور منتشر کرده نوشت: با این حال، تصمیمات احساسی کردهای سوریه مانند نکوهش روسیه به خاطر عدم تعامل مناسب در این قضیه، تهدید به تجدید نظر در روابط خود با مسکو و خودداری از شرکت در نشست سوچی درباره سوریه دستور کار روسیه را تغییر نمی دهد.

به نظر این کارشناس مسائل سیاسی روسیه، مسکو معتقد است بدون شرکت گروه تاثیر گذار کُرد در نشست سوچی هم تعاملات و توافقاتی قابل دستیابی است هر چند ممکن است استوار نباشد. روسیه در کوتاه مدت می تواند دیگر گروه های کرد را وارد نشست کند که پس از اتخاذ تصمیماتی در آن وانمود کند این ها نماینده منافع کردها بودند.

وی در ادامه مقاله خود به این نکته اشاره می کند که فقط PYD از گسست وابط میان خود و روسیه زیان می بیند زیرا به قول وی روسیه عدم شرکت PYD را در نتیجه شکست تلاش های خود نمی داند و بر این باور است عدم حضور حزب اتحاد دموکراتیک مشکلی درازمدت برای خود این حزب ایجاد می کند.

این کارشناس مسائل روسیه به اظهارات ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اشاره می کند که گفته بود: ما دعوت نامه را برای نمایندگان کرد ارسال کرده ایم اکنون توپ در زمین آنهاست؛ آنها هم می توانند شرکت کنند و هم می توانند نقش فعالی در این چارچوب ایفا کنند.

به نظر این کارشناس، روسیه همین الان هم معتقد است که راه حلی برای حل بحران عفرین وجود دارد و آن واگذاری کنترل عفرین به دولت مرکز سوریه است.

ساچکوف می گوید روسیه در مسئله عفرین با احتیاط قدم برداشته و فاصله خود را به طور یکسان با خواسته های افراطی طرف ترک و کرد در این بحران حفظ می کند.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید