اعلام آمادگی بارزانی در همکاری با بغداد برای صادرات نفت کرکوک

نیچروان

نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در پی اعلام آمادگی بغداد برای صادرات نفت کرکوک با همکاری اقلیم اعلام کرد، منطقه کردستان عراق در این خصوص آماده هر نوع همکاری است.

به گزارش خبرنگار ایسنا از اربیل، بارزانی در سخنانی مطبوعاتی اعلام کرد: بدنبال اتفاقات ۱۶ اکتبر دولت مرکزی عراق میدان‌های نفتی «بای حسن» و «آوانا» را به کنترل خویش درآورده است، ما به عنوان اقلیم کردستان عراق به بغداد پیشنهاد کرده‌ایم که نفت تولید شده در این میدان‌ها از طریق خط لوله‌ای که از اقلیم می‌گذرد به بازارهای جهانی صادر شود.
نیچروان بارزانی تصریح کرد: ما آماده این همکاری هستیم تا اینکه نفت تولید شده به فروش برسد و تبدیل به یکی از درآمدهای دولت عراق گردد تا همزمان بودجه منطقه کردستان عراق نیز از محل فروش این نفت پرداخت شود.
در ارتباط با قرارداد صادرات نفت کرکوک به وسیله تانکر از مسیر ایران نیز نخست وزیر اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: براساس اطلاعات ما چنین توافقی صورت گرفته است ولی هنوز این قرارداد وارد فاز اجرایی نشده است.
استان کرکوک دارای بیش از ۵۰۰ چاه نفت در ۵ میدان نفتی است که براساس آمار رسمی اقلیم کردستان عراق از این میدان‌ها روزانه ۳۶۰ هزار بشکه نفت استخراج می‌شود.
اقلیم کردستان عراق قبل از کنترل کرکوک توسط دولت مرکزی عراق، نفت استخراج شده را بدون پرداهت درآمد حاصله به بغداد، روانه بازارهای جهانی می‌کرد.
بدنبال کنترل این میدان‌ها از سوی وزارت نفت عراق، این کشور قراردادی با وزارت نفت ایران برای صادرات نفت کرکوک امضا کرد و طرفین توافق کردند که نفت تولید شده در کرکوک در قالب سواپ از طریق تانکر روانه پالایشگاه‌های ایران شده و ایران نیز به همین مقدار در نقطه دیگری از مرز دو کشور نفت در اختیار عراق قرار دهد.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید