ایران نقش مهمی در جلوگیری از سیطره داعش بر عراق داشت

88

‘آریز عبدالله’ رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان ملی این کشور، نقش ایران در مبارزه علیه تروریسم و جلوگیری از سیطره داعش بر عراق را بسیار مهم توصیف کرد.

این رهبر سیاسی کرد عراقی روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مبارزه با تروریسم نقش بسیار مهمی در همکاری با گروههای عراقی و کرد عراق برای جلوگیری از استیلای تروریست ها بر عراق داشت.
آریز عبدالله گفت با توجه به جایگاه و روابط جمهوری اسلامی، همه عراقی ها بطور عام می توانند از جایگاه ایران برای جلوگیری از شکل گیری دوباره گروههای تروریستی بهره بگیرند.
این رهبر کردی عراقی می گوید به باور وی روابط ایران با عراقی ها بعد از جنگ علیه داعش، وارد مرحله جدیدی شده است.
وی افزود: نباید از یاد برد که روابط ایران با کردها و عراقیها تاریخی بوده و همه این عوامل دست در دست هم داده است تا امروز عراقیها بتوانند از ظرفیتهای ایران برای پایان دادن به مشکلات داخلی کشورشان بهره بگیرند.
رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان ملی این کشور به انتظار گروههای عراقی از جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که به حکم جایگاه ایران در روابط با کردها و عراقیها، ما انتظار داریم شاهد همکاری های جدی ایران در دوره جدید با عراقیها باشیم.
آریز عبدالله تصریح کرد این همکاریها می تواند شامل کمک به عراقیها برای پایان دادن به اختلافات داخلی شان و نیز شامل توسعه روابط اقتصادی شود.
این مقام کرد عراقی در خصوص روابط احزاب کرد عراقی با ایران گفت: ما واقعا از جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم همانطور که در مبارزه با تروریسم همراه ما بود در مرحله جدید نیز همراه ما باشد.
وی خاطرنشان کرد حجم روابط ما با جمهوری اسلامی ایران بسیار بالاتر از حجم مشکلات کنونی است و این انتظار ناشی از نقش و پتانسیلی است که برای جمهوری اسلامی ایران در عراق و کردستان عراق قائل هستیم.
نامبرده همچنین با اشاره به اینکه موضوع همه پرسی (جدایی طلبانه سوم مهرماه ۹۶) در اقلیم کردستان عراق به پایان رسیده است تاکید کرد که هم احزاب کرد عراقی و عراقیها و هم جمهوری اسلامی ایران از این انتقادات بگذرند و دوره پساداعش را به نقطه عطفی در روابط خود تبدیل کنند.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید