حدود ۱۲۹ هزار مسافر از مرزهای قصرشیرین تردد کردند

997

فرماندار قصرشیرین گفت: پارسال ۱۲۸ هزار و ۵۱۸ مسافر ایرانی و خارجی از مرزهای رسمی پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق عزیمت کردند و یا وارد کشورمان شدند.

فرامرز اکبری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ترددهای انجام شده، ۶۵ هزار و ۶۷۴ مسافر از مرزهای رسمی خسروی و پرویزخان وارد کشور شدند و ۶۲ هزار و ۸۴۴ مسافر نیز از این مرزها از کشور خارج شده اند.
وی اظهار کرد: از مجموع ۳۶ هزار و ۱۱۲ تردد انجام شده به صورت انفرادی از مرز رسمی خسروی، ۱۷ هزار و ۱۳۸ مسافر و زائر ایرانی و خارجی وارد کشور شدند و ۱۸ هزار و ۹۷۴ تن نیز از طریق این مرز از کشور خارج شده اند.
وی گفت: همچنین پارسال ۹۲ هزار و ۴۰۶ مسافر و گردشگر ایرانی و خارجی از مرز پرویزخان تردد کردند که از این تعداد ۴۸ هزار و ۵۳۶ تن وارد کشور شدند و ۴۳ هزار و ۸۷۰ مسافر نیز از طریق این مرز به عراق عزیمت کرده اند.
فرماندار قصرشیرین بیان کرد: هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۰۰ مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به عراق تردد می کنند، ضمن این که از طریق مرز پرویزخان نیز روزانه بیش از ۵۰۰ مسافر و گردشگر ایرانی و خارجی به کشورمان وارد و یا عازم اقلیم کردستان عراق می شوند.
با پیگیری مسئولان استان و با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده است.
طبق تصمیم ستاد مرکزی اربعین پارسال قرار بود که ۵۰۰ هزار تن از زائران کشورمان و زایران اتباع خارجی از مرز رسمی خسروی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا عزیمت کنند و با وجود موافقت اولیه بین کشورمان و عراق، این امر با مخالفت مسئولان عراقی در آخرین ساعات مانده به ایام اربعین محقق نشد.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید