مسعود بارزانی دنبال بی ثبات کردن کرکوک است

71

‘علی الحسینی’ سخنگوی رسمی محور شمال الحشد الشعبی، مسعود بارزانی را به تلاش برای بی ثبات کردن استان نفت خیز کرکوک متهم کرد.
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، الحسینی در گفتگو با خبرگزاری ‘المعلومه’ عراق ضمن رد هر گونه تحرک نیرو‌های پیشمرگه به سمت کرکوک درحال حاضر، گفت: مسعود بارزانی (رئیس مستعفی اقلیم کردستان عراق) تلاش می‌کند برای انحراف توجه‌ها از مشکلات داخلی اقلیم، اوضاع استان کرکوک را به هرج و مرج بکشاند.
وی گفت: مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دموکرات بعد از انصراف بسیاری از شهروندان کرد اقلیم از مشارکت در انتخابات پارلمانی، تلاش می‌کند اعتماد کرد‌های عراقی که از سیاست‌های او ناراضی هستند را جلب کند.
وی گفت: بارزانی از عناصر جدایی طلب و اعزام آن‌ها به کرکوک استفاده می‌کند تا پیشمرگه را به استان کرکوک بازگردانده و هرج مرج‌های امنیتی را در روز‌های آینده در این استان براه بیندازد و از این طریق بتواند توجه‌ها را از مشکلات فعلی کردستان عراق منحرف کند.
وی افزود: بارزانی از طریق بازگشت دوباره سیطره کرد‌ها بر استان کرکوک و روش‌های مختلف دیگر تلاش می‌کند رویای خود که ایجاد یک کشور کرد می‌باشد را به واقعیت تبدیل کند.
الحسینی گفت: کرکوک درحال حاضر تحت کنترل دولت فدرال می‌باشد و بر خلاف آنچه برخی رسانه‌ها اعلام کردند، نیرو‌های پیشمرگه در این استان هیچ حضوری ندارند.
سرتیپ ‘مردان صالح’ فرمانده محور دوم پیشمرگه نیز روز پنجشنبه گزارش برخی رسانه‌ها در رابطه با بازگشت پیشمرگه به کرکوک را تکذیب کرد.
گفتنی است ‘جبار یاور’ دبیرکل وزارت پیشمرگه چند روز پیش فاش کرد یک هیات نظامی بلندپایه از آمریکا و انگلیس به همراه هیاتی از این وزارتخانه روز ۲۷ مارس (۷ فروردین) در جلسه‌ای مشترک، موضوع بازگشت پیشمرگه‌ها به استان کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل را مورد بحث قرار دادند.
بر اساس این گزارش، موضوع بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک یکی از اختلافات اساسی میان بغداد و برخی احزاب حاکم بر کردستان عراق بویژه مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات و مبتکر و مجری همه پرسی جدایی طلبانه و همفکران اوست.
پیش‌تر بار‌ها رهبران حزبی، نمایندگان پارلمان عراق، نمایندگان سایر بافت‌های قومیتی منطقه و همچنین نیرو‌های مشترک عراق از جمله الحشد الشعبی که با دستور بغداد برای تامین امنیت در منطقه مستقر هستند، امکان بازگشت پیشمرگه‌ها را رد کرده‌اند.
برخی از این منابع پیش‌تر گفته‌اند نه تنها موضوع بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک مطرح نیست بلکه برخی از آن‌ها متهم هستند با همکاری تروریست‌ها سعی در بهم زدن امنیت منطقه دارند تا ثابت کنند نیرو‌های فدرال توان تامین امنیت ندارند و باید پیشمرگه‌ها بازگردند و وضعیت امنیتی و سیاسی به پیش استقرار نیرو‌های فدرال برگردد.
شش ماه پیش تنش میان بغداد و اربیل زمانی اوج گرفت که مسعود بارزانی پس از برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق با وجود مخالفت دادگاه قانون اساسی، بر دفاع از اصل و نتائج همه پرسی و تلاش برای ضمیمه کردن کرکوک به اقلیم اصرار کرد و همین امر باعث شد با دستور حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق در اکتبر ۲۰۱۷ نیرو‌های فدرال در مناطق مورد منازعه از جمله کرکوک مستقر و پیشمرگه‌های را به عقب برانند.
این اختلاف و تنش‌های ناشی از آن حدود یک ماه مانده به انتخابات پارلمانی در سراسر عراق یکی از مسائل اصلی عرصه سیاست عراق است.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید