کردها تصمیم دادگاه فدرال عراق در خصوص همه پرسی را پذیرفتند/ از دولت وحدت ملی پشتیبانی می کنیم

کردها تصمیم دادگاه فدرال عراق در خصوص همه پرسی را پذیرفتند/ از دولت وحدت ملی پشتیبانی می کنیم

یکی از رهبران حزب دمکرات کردستان ضمن اعلام این که مخالف اکثریت سیاسی با هدف حذف برخی جریان ها هستند، خاطر نشان ساخت که فرآیند همه پرسی موفقیت آمیز بوده با این حال پیامدهای آن حساب شده نبود.

به گزارش کردپرس، “هوشیار زیباری”، از رهبران حزب دمکرات کردستان عراق شامگاه امروز (جمعه) در مصاحبه با شبکه خبری المیادین با بیان این که پیام اخیر آیت الله العظمی سیستانی برای تمامی شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی عراق از اهمیت زیادی برخوردار است، تاکید کرد که مرجعیت شیعی میان خود و فهرست های انتخاباتی فاصله انداخته و استانداردهای عدم فریب ملت در انتخابات را نیز تعیین کرده است.

زیباری با تاکید بر این که میزان مشارکت در استان های اقلیم کردستان بیشتر از استان های جنوبی عراق خواهد بود، اعلام کرد که بیشتر جناح های انتخاباتی در میان خود دچار تقسیم بندی شده و همه گروه ها می خواهند ها میزان محبوبیت خود را بسنجند.

وزیر پیشین دارایی و امور خارجه عراق ضمن اعلام این که در اقلیم کردستان توافق شده ابتدا انتخابات سراسری و پس از آن نیز انتخابات داخلی برگزار شود، اظهار داشت: ما در اقلیم نسبت به ایجاد یک فرمول یکپارچه برای پس از انتخابات خوشبین هستیم، قدرت های سیاسی جدیدی در اقلیم وجود دارند که از حق مشارکت در انتخابات برخوردارند و ما نیز با تمامی گروه ها در اقلیم با هدف دستیابی به تفاهم برای دوره پس از انتخابات سراسری، ارتباط داریم.

این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان با بیان این که بیشتر احزاب عراقی برنامه واقعی برای اصلاحات و تغییر ارائه نداده و هر آن چه ارائه شده دارای اهداف شخصی می باشد، تاکید کرد که در میان “ائتلاف ملی” در بغداد و تمامی اقوام و فرقه های کشور دوستانی دارند و با ائتلاف “دولت قانون” و هم پیمانی های “النصر” و “القرار” نیز در ارتباط هستند.

زیباری همچنین تصریح کرد: اگر منظور از اکثریت سیاسی، حذف برخی جریان ها باشد ما با آن موافق نیستیم و از دولت شراکت و وحدت ملی پشتیبانی می کنیم؛ هیچ فرقه و قومیتی نمی تواند به تنهایی کشور را اداره کند، ایده اکثریت سیاسی تازه نیست با این حال ما مخالف به حاشیه راندن یا حذف هر کدام از جریان ها هستیم.

وی با اشاره به این که شورای فدرال مسئول تامین حقوق اقلیم ها و استان ها در عراق هنوز تشکیل نشده، خاطر نشان ساخت که بر برگزاری سرشماری در سراسر کشور و شراکت خود در قدرت و ثروت مملکت اصرار می ورزند.

وزیر پیشین خارجه عراق ضمن تاکید بر این که برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از این کشور تصمیم تمامی احزاب کُرد بوده و به خوبی نیز بررسی شده بود، در این باره افزود: این گفته که فردای همه پرسی یک کشور کُردی وجود خواهد داشت واقعی نبود؛ همه پرسی به عنوان یک فرآیند موفقیت آمیز بود با این حال پیامدهای آن حساب شده نبود.

زیباری با بیان این که همه پرسی بخشی از تاریخ شده و کردها پس از آن تصمیم دادگاه فدرال عراق را پذیرفتند، اظهار داشت: پس از همه پرسی، ارتش ها علیه ما بسیج شدند در حالی که می شد مسائل را به شیوه دیگری حل و فصل کرد؛ مسئله خوب، بازگشت به قانون اساسی است و همگان باید در موضع گیری های خود بازنگری کنند.

وی با اشاره به این که رابطه میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق درست و سالم نیست و برخی موارد پرتنش میان دو طرف وجود دارد، تاکید کرد که حزب دمکرات کردستان تصمیم گرفته انتخابات پارلمانی در شهر مورد مناقشه کرکوک را تحریم  کند چرا که در این شهر شاهد سیطره نظامی هستند.

این عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ضمن تاکید بر این که “مسعود بارزانی”، رئیس پیشین اقلیم کردستان با قدرت از انتخابات پارلمانی عراق پشتیبانی کرده و برای رهبران حزب نیز دستورات و توصیه های لازم را صادر می کند، اعلام کرد که بارزانی در این اواخر در یک سفر شخصی در خارج از کشور بوده با این حال همگان به زودی مواضع وی را خواهند شنید.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید