آلا طالبانی نامزد کُرد از بغداد به پارلمان عراق راه یافت

i2

آلا طالبانی رئیس پیشین فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان در مجلس نمایندگان عراق در این دوره از انتخابات پارلمانی این کشور در یک ائتلاف سنی عربی (ائتلاف بغداد) و از شهر بغداد نامزد انتخابات شد و توانست بار دیگر به پارلمان راه یابد.

به گزارش کردپرس، بر اساس نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی عراق از سوی کمیسیون عالی انتخابات، آلا طالبانی نامزد کُرد ائتلاف بغداد به عنوان نماینده بغداد به مجلس راه یافت.

ائتلاف بغداد یک لیست عربی سنی است و محمود مشهدانی رهبری آن را در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی بر عهده داشت.

آلا طالبانی با کسب ۲ هزار و ۹۰۴ رای شهروندان بغداد به عنوان نماینده این شهر بار دیگر به مجلس نمایندگان راه یافت.

وی که عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان است در دو دوره پیشین، نماینده این حزب در مجلس نمایندگان عراق بود و در دوره پیشنین ۵ هزار رای کرکوک را از لیست اتحادیه میهنی به دست آورد و رئیس فراکسیون حزب در مجلس بود.

طالبانی پیشتر در خصوص نامزدی در بغداد گفته بود: با مشورت با خانواده مام جلال از بغداد و در یک لیست عربی نامزد انتخابات مجلس عراق شده ام.

این نخستین بار بود که یک شخصیت سیاسی کرد از دایره احزاب کردستانی خارج و در پایتخت عراق در یک لیست عربی نامزد شده  و این نیز شکستن سنت انتخاباتی رایج در عراق و مشارکت کردها در حاکمیت و پروسه سیاسی این کشور است.

این اقدام آلا طالبانی به عنوان یک شخصیت کرد که خود را در معرض انتخاب شهروندان بغداد قرار داد و به مجلس راه یافت، می تواند شکستن گام به گام جو حاکم با مرزبندی های طائفه ای باشد.

وی در دوران تبلیغات انتخاباتی در مصاحبه ای تفصیلی با کردپرس، ضمن اشاره به این که احزاب و لیست های انتخاباتی کردستانی فاقد گفتمان و استراتژی ویژه دوران پسا رفراندوم هستند، تاکید کرد که احزب سیاسی عراقی آماده تعامل با اقلیم کردستان بر سر همه مسائل فی مابین در چارچوب قانون اساسی عراق هستند.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید