آمریکا و روسیه با عناوین مختلف از کردها استفاده ابزاری می کنند

آمریکا و روسیه با عناوین مختلف از کردها استفاده ابزاری می کنند

دکتر دیوید رومانو به کردپرس گفت: روسیه و آمریکا با رویکردهای مختلف اما با یک هدف از مسئله کردها در خاورمیانه استفاده ابزاری می کنند

مسئله رابطه کردها با قدرت های جهانی یکی از مسائل مهم در منطقه خاورمیانه است. این مسئله بویژه با بوجود آمدن بحران جنگ داخلی در سوریه و پس از آن ظهور داعش در عراق و سوریه برجسته تر شده است. روسیه اولین کشوری بود که دفتر نمایندگی کردهای سوریه را تاسیس کرد. اما این کشور در مسئله عفرین کاملا خلاف آن را عمل کرد و در حالی که نیروهای ناظر این کشور در منطقه کردنشین عفرین سوریه مراقب اوضاع بودند و این کشور آسمان سوریه را در کنترل خود داشت، با آغاز تهاجم نظامی ترکیه به عفرین، مسکو نیروهای خود را از این منطقه بیرون برد و به ترکیه اجازه داد با استفاده از بمباران هوایی و حملات گسترده زمینی زمینه سقوط عفرین را فراهم کند.

آمریکا دیگر قطب قدرتمند نیز در مسئله جنگ عفرین اعلام بی طرفی کرد در حالی که ۱۰۰ کیلومتر آن طرف تر در شرق عفرین در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در منبج پایگاه نظامی ایجاد کرده است. این کشور با وجوی که خود را همپیمان کردهای عراق نشان داده است ضمن مخالفت شدید با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان، در زمان تحرک نیروهای عراقی برای کنترل بر کرکوک بی طرفی خود را از زبان عالی ترین مقام این کشور یعنی دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور اعلام کرد.

کردپرس برای بررسی این موضوع دیدگاه کارشناسان ارشد مسائل کردها در آمریکا، اروپا و روسیه را پرسیده است. بیشتر آنها معتقدند کردها در خاورمیانه مشکل و یا دغدغه قدرت های غرب از جمله روسیه و آمریکا نیستند بلکه ابزاری در جهت کسب دستاوردهای سیاسی و اقتصادی هستند.

دکتر دیوید رومانو استاد علوم سیاسی دانشگاه میزوری آمریکا در این باره به خبرگزاری کردپرس گفت: «آمریکا و روسیه از مسئله کردها صرفا از یک جهت برای کسب منافع و به عنوان ابزار استفاده می کنند.» اکثر کارشناسانی که کردپرس با آنها مصاحبه کرده چنین نظری دارند.

دکتر رومانو افزود: « آمریکا از در حقوق بشر و اخلاق به مسئله کردها نگاه می کند اما هدف استفاده ابزاری از این مسئله است.»

استاد دانشگاه میزوری معتقد است « به طور کلی، هم روسیه و هم آمریکا از مسئله کردها به عنوان اهرمی در راستای کسب منافع در مسائلی که از نطر آنها اهمیت زیادی دارد استفاده می کنند.»

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید