دانشگاه کردستان نیازمند تحول مدیریتی

دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه مادر در استان یکی از زیربناهای مهم توسعه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. استان کردستان نیازمند توسعه است و بنابراین ضروری است مسئولانی که با شعار توسعه گرایی پا به استان گذاشته اند برای ایجاد تحولات مدیریتی و تحرک بیشتر در این نهاد که این روزها حال و روز خوشی هم ندارد آستین ها را بالا بزنند.

به گزارش کرد پرس، کاهش رتبه و سطح دانشگاه کردستان از سطح دو به سطح ۳ یک هشدار جدی است. پیکر اقتصاد و فرهنگ و مدیریت در استان کردستان ضعیف تر از آن است که بتواند چنین ضربه هایی را به همان اندک داشته های پیش از این هم تحمل کند. نگاهی گذرا به آمار پژوهشی و جایگاه این دانشگاه نشان دهنده اهمیت بسیاربالای آن در سطح ملی است. متاسفانه بر اساس اخباری که از داخل دانشگاه می رسد، برنامه های مدیریتی کلان دانشگاه کردستان این روزها بیشتر در تلاش برای حفظ جایگاه های مدیریتی خلاصه شده است تا برنامه ریزی برای اعتلای وضعیت دانشگاه کردستان. نگاهی به همایش ها و برخی جلسات در دانشگاه کردستان  در سال های اخیر، نشان دهنده در پیش گرفته شدن راهبردهایی برای  ایجاد فضای عوام گرایانه و نه آکادمیک در دانشگاه است و این راهبردها نیتجه ایی غیر از سقوط دانشگاه مزبور به دانشگاه منطقه ای و ایجاد منازعات در دانشکده ها نداشته است.

منازعات خاص

در این سال ها شاهد هستیم که دانشگاه کردستان به محلی برای تسویه حساب های سیاسی با بهره گیری از روش های عوام فریبانه تبدیل شده است و رقبا با برگزاری شوراهایی که بیشتر به کارزار تبلیغات هیجانی انتخاباتی می ماند از صحنه به در شده و جای هیچگونه انتخاب علمی و منطبق بر اصول شناخته شده در حد و اندازه یک مکان آکادمیک باقی نمانده است.  البته گاهی اوقات از ابزار درستی مانند انتخابات استفاده شده است اما متاسفانه استفاده از روش هایی خاص باعث شده به جای نتیجه منطقی از سه ماه قبل از هر انتخابات  در هر دانشکده گروه و دسته بندی های متعددی شکل گرفته و مشغول یاد گیری و تخریب همدیگر می شوند.  تازه اوج اختلافات بعد از اتمام انتخابات شروع می شود و با این کار اعضا هیات علمی به جای انجام رسالت قانونی خود که پژوهش و آموزش است، مشغول این مسائل  حاشیه ای و نادر می شوند. جالب تر اینکه گاهی اوقات جلسات مهمانی شبانه، نتایج انتخابات را  تحت تاثیر قرار می دهد و بسیاری از افراد ذی صلاح منتحب هم هنوز انتصاب نشده اند.

دانشگاه یک موسسه و مکان آکادمیک است و تفکر حاکم بر آن باید آکادمیک باشد. این در حالی است که جو امروز حاکم بر دانشگاه و اظهارات افراد مسئول در آن بیشتر بر مبنای اصلاح طلبی و اصولگرایی شکل گرفته و از صدر تا ذیل مسئولان از این عبارات که قاعدتا در یک مکان آکادمیک جایگاهی ندارد استفاده می کنند.

عدم برقراری ارتباط با نهادهای ملی و مرکز

تعامل  دانشگاه با وزارت علوم و وزیر در مورد مشکلات دانشگاه بسیار ضعیف است و عمده  توجهات در این سال ها  معطوف به برقراری ارتباط با دانشگاه هایی است که در رنکینگ بین المللی نامی از آنها وجود ندارد. البته عمده  این ارتباطات دارای صبغه  قومیتی است.

خیلی از احکام در دانشگاه کردستان یا تمدیدی هستند یا اصلاً حکمی مبتنی بر تمدید داده نشده و بسیاری از مدیران به دلیل عدم تمدید ابلاغ و یا صدور ابلاغ برای فردی جدید به صورت سرگردان و بی هدف در اتاق خود حاضر می شود. البته دلیل این رویکرد ترس از عکس العمل و  فشاری های خاص است.

رکود کارهای عمرانی در این ۴ سال کاملا محسوس  است  بر خلاف دوره های قبل که ساخت و افتتاح پروژهای متعددی مثل ساختمان سی کلاسه، ساختمان های جدید دانشکده مهندسی،  مرغ داری و ساختمان های مزرعه دهگلان، سالن های ورزشی, خوابگاه ها, ساختمان سازمان مرکزی، ساختمان فوقانی کتابخانه مرکزی و…. را شاهد بودیم در سال های اخیر رکود کامل در این عرصه در دانشگاه کردستان حکم فرماست. بودجه دانشگاه کردستان نسبت به دانشگاه های رازی, بوعلی و ایلام دوبرابر کاهش به میزان بیش از ۶۰ میلیارد تومان داشته است. جا دارد مسئولین استانی و ملی قبل از تبدیل شدن دانشگاه به  پردیسی از دانشکاه های همجوار فکری به حال دانشگاه کردستان که خسته از سوء مدیریت ها است بکنند.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید