نگرانی از افزایش خشونت های اجتماعی در کردستان عراق

78

به گزارش ایرنا، اواخر هفته پیش بود که دو نفر در یکی از باغات اطراف اربیل به قتل رسیدند و در پی آن به فاصله یک روز بعد آمار خشونت و قتل در شهر اربیل به چهار نفر تنها در پنج روز افزایش یافت.

یکی از مهمترین ویژگی های این قتلها، دلایل ساده و پیش پا افتاده ای است که باعث درگیری میان افراد و بلافاصله تیراندازی و قتل در این شهر می شود.
براساس گزارش اداره پلیس اربیل دوشنبه هفته گذشته صرفا به بهانه اینکه جوانی در حال رانندگی به خودروی دیگری نزدیک شده است در مقابل درب منزل و دیدگان پدرش کشته می شود، یک روز بعد جوانی در یکی از راههای اصلی ورودی به اربیل به نام «کسنزان» به قتل می رسد، روز جمعه نیز پدر و فرزندی به گفته رئیس پلیس اربیل در نتیجه اختلافات خانوادگی کشته می شوند.
‘فرهاد چومانی’ یکی از روزنامه نگاران مطرح کرد عراقی در خصوص قتلهایی که در اربیل اتفاق افتاده است در صفحه شخصی خویش در فیس بوک نوشت: در این شهر برای اینکه جانت سلامت باشد باید شبیه کسی نباشی، لباست، قیافه ات و حتی پوشش ات نباید شبیه کسی باشد که دشمن دارد چون بلافاصله کشته می شوی.
وی افزود: پلیس می گوید این قتل ها بدلیل اختلافات اجتماعی و خانوادگی بوده است به این معنا که ارتباطی به پلیس ندارد و خود خانواده ها باید آن را حل کنند.
این روزنامه نگار کرد عراقی در ارتباط با دلایل افزایش قتل در منطقه کردستان عراق تصریح کرد: سالیانه دهها قتل در این شهر انجام می شود و عاملان این خشونتها هم بعد از مدتی مورد عفو روسای احزاب و رهبرانی قرار می گیرند که تحت تاثیر رفتارهای عشیره ای و خاندانی هستند.
وی در خصوص نقش رسانه ها نیز گفت رسانه های محلی به آن میزان که وقت در اختیار قاتلان قرار می دهند تا خشونت خویش را توجیه کنند به آن میزان چهره بد و زشت خشونت و قتل را به مردم نشان نمی دهند.
‘عبدالخالق طلعت’ رئیس پلیس اربیل در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل این خشونتها روز یکشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی به رسانه ها گفت: وجود اختلافات خانوادگی سبب شده است که اسلحه در دست مردم افزایش یابد به نحوی که افراد می کوشند بطور مستقل و به دور از قانون مشکلات خود را حل و فصل کنند.
وی افزود: در خصوص قتلهای اخیر، شش نفر دستگیر و تحویل دادگاه شده اند و بقیه متهمین نیز بزودی دستگیر و روانه زندان خواهند شد.
کمیته حقوق بشر اقلیم کردستان عراق نیز در خصوص دلایل افزایش خشونت در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد بالارفتن آمار وجود سلاحهای غیرقانونی در دست مردم و معامله اسلحه بطور آزاد یکی ازدلایل اصلی افزایش جنایت در منطقه می باشد.
افزایش بی رویه قتل و خشونت در کردستان عراق همزمان خشم و عصبانیت مردم را در شبکه های اجتماعی بدنبال داشته است.
«سالار چاورش» یکی از شهروندان کردعراقی در این خصوص نوشت: وضعیت به گونه ای شده است که در اربیل هر کسی می تواند برود دیگری را به قتل برساند و بعد توسط افراد نزدیک به دولت و روسای عشایر مورد حمایت قرار می گیرند و دولت هم گویی مشکلات اجتماعی ارتباطی به او ندارد.
‘زریان لک’ شهروند اربیلی در ارتباط با راههای مبارزه با این امر در صفحه شخصی خویش در فیس بوک نوشت: بهترین راه برای کنترل پدیده قتل، سپردن امنیت شهر به دست ارتش عراق است چون آنها به خوبی می توانند با این پدیده و قاتلین برخورد کنند.
‘آوریل جاف’ یکی از شهروندان کرد عراقی نیز شهر اربیل را شهری آرام برای گروههای مافیایی دانسته و نوشت: آرامش از این شهر رخت بربسته است.
‘ایاد زوزان’ نیز به عنوان یک شهروند دیگر کرد عراقی خواهان برکناری همه مسئولین امنیتی در شهر اربیل شده و تاکید کرد با این روند باید هر لحظه نگران کشته شدن خویش باشیم.
علیرغم عدم اعلام آمار رسمی قتل در منطقه کردستان عراق اما بررسی اخبار نشر یافته در این خصوص نشان از وقوع دهها قتل به وسیله سلاح گرم در میان مردم این منطقه دارد.
به گفته کارشناسان اجتماعی در پی تشدید تنش های سیاسی و اقتصادی در اقلیم، عدم نظارت دقیق و قانونی بر قتلهای خانوادگی از یک سو و عدم کنترل وجود سلاحهای غیرقانونی در دست مردم از سوی دیگر سبب شده است امنیت اجتماعی رفته رفته در شهرهای کردستان عراق بخصوص اربیل بسیار ضعیف شود.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید