شورش داخلی در جنبش تغییر

4--

از آنجایی که دو پسر نوشیروان مصطفی، بنیانگذار جنبش تغییر دارایی های این حزب سیاسی را در اختیار گرفته اند، جنبش تغییر با اتهام خویشاوندسالاری روبه رو شده است.

از قضای روزگار، یک دهه پس از شورش نوشیروان مصطفی علیه خویشاوندسالاری در داخل حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، اکنون با چالش و مخالفت با فساد و سلطه خانوادگی بر سیاست در داخل جنبش تغییر اصلاح طلب که وی بنیانگذار آن بود، روبه رو شده است.

تعدادی از مقامات رده میانه و بالای حزب جنبش تغییر به همراه هواداران آن نیز صدای اعتراض خود را با طغیان داخلی در حزب که دو پسر نوشیروان مصطفی رهبر فقید حزب و تحصیل کرده غرب را به انحصار قدرت متهم کرده، همراه کرده اند. این دو دارایی های حزب را پس از مرگ پدرشان در ماه می ۲۰۱۷ به ارث برده اند.

یکی از مقامات خشمگین جنبش تغییر که نخواسته نامش فاش شود به المانیتور گفته است: « به دلیل این که این دو دارایی های جنبش تغییر را تحت کنترل خود دارند این حزب به گروگان تبدیل شده است. اگر آنها بخواهند هر لحظه می توانند ما را از دفتر حزب در زرگته سلیمانیه اخراج کنند زیرا آنها همه چیز را تحت کنترل خود دارند.»

اگر این مسئله ادامه پیدا کند پیامدهای جدی و منفی روی حزب در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان که در روز ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ برگزار می شود خواهد داشت. تعداد زیادی از مردم عادی که در سال ۲۰۰۹ به حزب تازه تاسیس جنبش تغییر که حامل پیام های اصلاح و تغییر بود، رای دادند خطر بزرگی را با رای دادن به لیست وی به جان خریدند. گوران در این انتخابات از ۱۱۱ کرسی پارلمان ۲۵ کرسی کسب کرد و همه را متعجب کرد. اتحادیه میهنی نیز با به راه انداختن موجی از ارعاب و اخراج هزارات تن از نیروهای پیشمرگ و دیگر کارکنان که نسبت به رای دادن آنها به جنبش تغییر(گوران) بدگمان بود، انتقام گرفت. هنوز این جنبش قدرت تبدیل شدن به نیرویی قدرتمند را برای ایجاد تغییر در سیاست در اقلیم کردستان دارد.

نوشیروان مصطفی به دنبال اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ از نحوه اداره اقلیم کردستان توسط دو حزب اتحادیه میهنی و دمورکات کردستان عراق و میلیونها دلاری که آنها از دولت عراق دریافت می کردند ناامید شد. دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در سال ۲۰۰۷ توافقی را در جهت ادغام نهادهای خود تحت عنوان آنچه در کردستان به توافق ۵۰-۵۰ مشهور شد اقدام کردند و نسبت به تقسیم همه چیز میان خود در اقلیم کردستان اقدام کردند. اما نوشیروان مصطفی در این مدت عزت خود را حفظ کرد. یکی از مقامات رده بالای جریان وابسته به جلال طالبانی، رهبر پیشین و رییس جمهور فقید عراق در سال ۲۰۰۹ به مقامات آمریکایی گفته بود: « نوشیروان مصطفی یک متفکر استراتژیست است که از هر گونه فساد مبراست و نقش مهمی در روی دادن هر چیزی در داخل اتحادیه میهنی دارد.»

نوشیروان مصطفی از سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت حاکمیت دو حزبی اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان را به چالش بکشد. او برای این کار به پول نیاز داشت. به گفته یک منبع مطلع، نوشروان مصطفی نامه استعفای خود از اتحادیه میهنی را آماده کرد و در ۳ دسامبر ۲۰۰۶ آن را در محل اقامت جلال طالبانی در منطقه سبز بغداد به وی تحویل داد. وی و جلال طالبانی به مدت دو ساعت در باغ این مجموعه و به دور از مقامات دیگر به مناقشه پیرامون این موضوع پرداختند.

وقتی نوشیروان مصطفی درخواست ۱۰ میلیون دلار و قطعه زمینی در سلیمانیه کرده حتما جلال طالبانی خشکش زده بود. طالبانی موافقت کرد. رهبر فقید  حزب اتحادیه میهنی بعدا گفت که از این که معاون سابقش قصد تاسیس شبکه تلویزیونی و حزب جدید را داشته اطلاع نداشته است. شهر سلیمانیه مملو از تپه هایی است که از سوی اشخاص سیاسی، قدرت های خارجی و تاجران قدرتمند اشغال شده است. وزارت کشاورزی ملکی عمومی در مرکز سلیمانیه در اختیار داشت که تپه زرگته نام داشته و مملو از درختان کاج است. نوشیروان مصطفی از سال ۲۰۰۶ تا زمان مرگش در ۲۰۱۷ از سرمایه های در اختیارش برای برپا کردن جنبشی عمومی استفاده کرد که امید را به مردمی که از حکومت فاسد در اقلیم کردستان خسته شده بود بازگرداند. نوشیروان مصطفی کمپانی وشه را برای مدیریت دارایی ها شامل تپه زرگته، بخشی از یک کارخانه تولید سیمان در خارج از شهر سلیمانیه، بخشی از سهام یک سوپرمارکت در داخل شهر، شبکه ای تلویزیونی و چند تجارت کوچک تاسیس کرد. در همان زمان، دو پسر و دخترش در دانشگاه های آمریکا و انگلیس مشغول تحصیل بودند.

نوشیروان مصطفی از طریق شرکت وشه مالکیت داراییها را به دو پسرش منتقل کرد. وقتی انتقال داراییها به دو پسر نوشیروان مصطفی در اوائل امسال رسانه ای شد، دو پسر نوشیروان مصطفی در بیانیه ای گفتند که داراییهای مذکور همواره در خدمت حزب جنبش تغییر (گوران) خواهد بود. اما برخی با اشاره به این قضایا استدلال می کنند که نوشیروان مصطفی فرقی با جلال  طالبانی و مسعود بارزانی ندارد. چندین تن از مقامات رده متوسط جنبش تغییر استعفای خود را تقدیم کرده اند.

یکی از مقامات ارشد جنبش تغییر به شرط حفظ نام گفته است: « در واقع چیزی که وی انجام داد بدتر است زیرا حیات گوران به تپه زرگته، کارخانه سیمان و دیگر داراییها وابسته است.»

علی حمه صالح، از افراد نزدیک به نوشیروان مصطفی و نماینده جنبش در پارلمان اقلیم کردستان در روز ۶ جولای امسال وجود مناقشه در گوران را تکذیب کرد و اتحادیه میهنی و حزب دموکرات را به توطئه چینی و مبالغه در بیان مشکلات از طریق رسانه هایشان برای تضعیف گوران متهم کرد. حمه صالح گفت که جنبش تغییر منبع تامین مالی ندارد و برای تامین مخارجش به گدایی و قرض گرفتن روی آورده است.

یکی از جدی ترین اتهاماتی که متوجه سران جنبش تغییر شده این است که این حزب علیرغم انتقاد علنی از حزب اتحادیه میهنی، پس از توافق ۲۰۱۶ این حزب با اتحادیه میهنی، ۲۵۰۰۰۰ دلار از این حزب گرفته است. این مبلغ تا این اواخر  که گزارشاتی درباره این که گوران همچنان از اتحادیه میهنی پول می گیرد علنی نشد. این مسئله پیرامون شفافیت در این حزب با داشتن پایگاه مردمی سوالاتی را برانگیخته است.

هوشیار عبدالله، یار وفادار نوشیروان مصطفی و نماینده جنبش تغییر در پارلمان عراق تایید کرد که مسائلی وجود دارد که باید روشن شوند. وی در روز ۶ جولای در صفحه فیس بوکش نوشت: « از بحث کردن مشکلات گوران نهراسید بلکه از مخفی کردن و پوشاندن این مشکلات باید نگران باشید.»

هوشیار عبدالله می گوید این جنبش نیز مانند هر حزب دیگری دارای مشکلات داخلی است که باید از طریق کانال های مناسب مورد بحث قرار گیرند. هوشیار عبدالله با اشاره به این که پسران نوشیروان مصطفی نیز حق فعالیت دارند اما نباید قدرت را به انحصار خود در بیاورند، نوشت: « به نظر من، بهتر است گوران از بین برود تا این که به یک حزب خاندانی تبدیل شود.»

عبدالله کویخا مبارک، عضو بانفوذ جنبش تغییر و منتقد رهبران فعلی حزب نیز در تاریخ ۷ جولای به مسئله فوق واکنش نشان داد. وی در صفحه فیس بوک خود نوشت: « درست است که نوشیروان مصطفی ۱۰ میلیون دلار از دارایی های عمومی برداشت اما بر خلاف دیگر رهبران، او از این پول برای برپایی شورشی در کردستان علیه فساد استفاده کرد.» وی ادامه داد:« این دارایی ها باید تحت مدیریت و نظارت گوران در بیاید تا در خدمت به حزب صرف شود و نه تحت اختیار پسران نوشیروان مصطفی و اقوام او قرار گیرد.»

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید