موجودیت تشکیلات کردی در سوریه به خطر افتاده است

1z

مجله ژاکوبین آمریکا در گزارشی با اشاره به قصد دمشق برای بازپس گیری تمام قلمرو این کشور و نیز احتمال خودداری آمریکا از ادامه حمایت از کردها نوشت: موجودیت تشکیلات کردی یا همان روژآوا به خطر افتاده است.

به گزارش کردپرس، مجله ژاکوبین آمریکا نوشت: کردهای سوریه با هدف ایجاد ساختاری متفاوت با نظام های غربی و ضد سرمایه داری اقدام به ایجاد منطقه خودگردان در شمال سوریه کردند اما موجودیت این کیان نیمه مستقل در شمال سوریه به خطر افتاده و دولت آمریکا هم ظاهرا قصد دارد آنها را تنها بگذارد.

این مجله که به صورت فصلنامه در آمریکا منتشر شده و تیراژ آن ۴۰۰۰۰ نسخه است، نقش کردهای سوریه را به عنوان پیاده نظام ائتلاف ضدداعش در سوریه مهم ارزیابی کرده و نوشته است نیروهای کرد سوریه در نوک پیکان حملات ائتلاف علیه داعش قرار داشته است و نیروهای کرد در حال پاکسازی آخرین سنگرهای داعش در شرق سوریه هستند.

اما این نشریه اشاره کرده است که ظاهرا کردهای سوریه فقط یک وسیله برای رسیدن به هدفی مشخص بوده اند و ممکن است موجودیت اداری و سیاسی آن که روژاوا نام گرفته از بین برود.

این مجله دلیل به خطر افتادن موجودیت اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه را عدم تمایل بازیگران حوادث سوریه به حفظ این کیان سیاسی-نظامی دانسته و نوشته است تنها حامی کردهای سوریه آمریکاست اما این کشور هم در مقاطع مختلف قصد خود را برای خرج از این کشور اعلام کرده است.

این مجله هشدار داده است با توجه به این که وزیر خارجه سوریه اخیرا ضمن رد خواسته های کردهای سوریه، بر کنترل دمشق بر تمامی مناطق این کشور تاکید کرده است، به نظر می رسد موجودیت این منطقه نیمه مستقل کردی در سوریه به خطر افتاده است.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید