کومله اعلام کرد؛به فعالیت های مسلحانه خود با شدت بیشتری ادامه خواهد داد!

همزمان با تهدیدهای نظامی اسرائیل علیه ایران و دعوت برخی از احزاب کردی مانند حدکا برای اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان کردستان، کومله مهتدی اعلام کرد که فعالیت های مسلحانه خودر ا متوقف نکرده است. به گزارش پایگاه تحلیلی کردها به نقل از سایت کوردانه همزمان با اعلام یارگیری   کومله مهتدی، یکی از مسئولان آن اعلام کرد که فعالیت مسلحانه کماکان در برنامه این این گروه قرار دارد. سایت هفته نامه کردی”روداو”، در اقلیم کردستان عراق، روز چهارشنبه ۲۶ سپتامبر گزارشی درباره ملحق شدن تعدادی از افراد به شاخه مسلح این گروه منتشر کرده بود.

هدایت قادری مسئول ناظر قرارگاه آموزشی نیروهای پیشمرگ کومله مهتدی به روداو گفته است که در روزهای گذشته بیش از سی نفر به صفوص شاخه مسلح این حزب ملحق شده اند. وی گفت: “حزب کومله کردستان ایران از آغاز انقلاب ملتهای ایران تاکنون برای دفاع از حقوق کردستان و جنبش رهایی بخش کردها، دوره های آموزشی نظامی دایر کرده است و این دوره ها در حال حاضر نیز ادامه دارد.

گفتنی است برخی از زنان و دختران در کردستان ایران به دلیل شرایط وخیم اجتماعی -فرهنگی و همچنین محیط بسته خانواده، فرار به اردوگاه های ترور را به عنوان آخرین راه نجات و رهایی می پندارند. افزایش صعودی قتل های ناموسی در کردستان و خودسوزی، زندگی در محیط و بالندگی اجتماعی را برای زنان کرد گاه به مرحله غیر ممکن می رساند و فرار به این اردوگاه ها که تصور می شود محدودیت های فرهنگی حاکم را ندارد به عنوان راه نجات تلقی می گردد. از سوی دیگر هر از چندی اخبار بسیار وخیمی در خصوص سوء استفاده های جنسی و تجاوز به عنف اعضای رده بالای این سازمان ها از زنان و دختران حاضر در کمپ به گوش می رسد. در گزارش روداو همچنین ویدیویی از مراسم اتمام دوره آموزشی تعدادی از پیشمرگهای جدید کومله آورده شده است.

بعضی از زنان و دختران در کردستان ایران به دلیل شرایط وخیم اجتماعی و فرهنگی و همچنین محیط بسته خانواده، فرار به اردوگاه های ترور را به عنوان آخرین راه نجات و رهایی می پندارند.

به گزارش کوردانه هدایت قادری در بخش دیگری از گفتگوی خود با سایت روداو این موضوع را که حزب کومله کردستان ایران فعالیت مسلحانه را کنار گذاشته باشد رد کرد و گفت: ” ما تصمیمی در خصوص کنار نهادن مبارزه مسلحانه نگرفته ایم؛ بلکه در مقطع کنونی با در نظر گرفتن عواملی همچون شرایط منطقه ای، منافع حکومت اقلیم کردستان و مبارزه مدنی و اجتماعی که در کردستان ایران جریان دارد، می خواهیم نیروی پیشمرگ تنها نقش حامی و پشتیبان را داشته باشد.”

وی اضافه کرد: “در مرحله کنونی نیز کماکان به آموزش نیروهای پیشمرگ مبادرت می ورزیم و در آینده این نیرو می تواند تاثیری نهایی و قاطع بر نزاع میان مردم کردستان و رژیم جمهوری اسلامی داشته باشد.”

وی تاکید کرد که “ما مبارزه مسلحانه را کنار نگذاشته ایم. تنها در شرایط کنونی ملاحظاتی داریم و نمی خواهیم به خاطر فعالیتهای نیروی پیشمرگ مبارزات مدنی و سیاسی مردم کردستان ایران بیش از پیش از سوی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار قرار گیرد. در عین حال نمی خواهیم کشورهای همسایه به بهانه فعالیتهای مسلحانه به حکومت اقلیم کردستان فشار بیاورند.”

این در حالی است که سال گذشته عبدالله مهتدی در گفتگو با بی.بی.سی فارسی و چند رسانه دیگر صریحا اعلام کرده بود که کومله تحت نظر وی فعالیت مسلحانه را زمین گذاشته و هم اکنون به فعالیت های سیاسی و مدنی می اندیشد.

گفتنی در روزهای اخیر ایالات متحده گروه مسعود رجوی را نیز از لیست سازمان های تروریستی خود خارج کرده است.

 

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید