«نوروز» بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی است؛ «مبارکباد ایران»

«نوروز» بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی است؛ «مبارکباد ایران»

عید نوروز یکی از مهمترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان می باشد که از دیرباز و از ایران باستان نسل به نسل منتقل شده است. این عید با تمام شدن زمستان و فرا رسیدن بهار آغاز می شود و نمایانگر آغاز سالی جدید و با عشق و محبت است.

عید نوروز توسط تمام قوم های ایرانی در میان اهالی شهر و روستا و عشایر با هر طبقه اجتماعی برگزار می شود. ایرانی ها، نوروز را در آغاز سال و آغاز گردش طبیعت، جشن می گیرند و معتقدند که سالی دیگر گذشته و بایستی کهنگی ها را به سال کهنه واگذارکرد.
نوروز به عنوان سنتی استوار و سرزنده بخشی از فرهنگ و هویت ایرانی است. کارشناسان و صاحب نظران اعتقاد دارند نوروز مظهر هویت و نماد روحیه ایرانی است و یکی از دلایل ماندگاری آن پیوندش با طبیعت است.
محمدرضا حامدی استاد تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نوروز در فرهنگ ما ایرانیان یک سرفصل تاریخی است که اساس هویت ملی با آن رقم می خورد. سال ما با نوروز تعیین می شود و نوروز از ایران باستان در فرهنگ ایرانیان وجود داشته است.
وی افزود : دلیل ماندگاری نوروز در فرهنگ ما این است که ایرانیان هویت ملی خود را در طول تاریخ حفظ کردند و هرگاه اگر یک فرهنگ خارجی بر ایرانیان مسلط شده ایرانیان آن فرهنگ خاص ملی خود را که از دوره باستان و نشان هویت آنها بوده را حفظ کردند.
به گفته وی بعد از اسلام هم ایرانیان شایستگی مدیریتی، علمی و فرهنگی در تمدن اسلامی از خود نشان دادند و به نوعی خود اجتماعی را اثبات کردند.
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد گرمسار نیز اظهار کرد: نوروز به عنوان یک سنت آئینی باستان جایگاه ویژه ای نزد ایرانیان دارد و امروزه ایرانیان از هر نژاد و مذهبی آئین نوروز را به عنوان یک نماد فرهنگی باستان که دربرگیرنده پاکی و طهارت روح و رفتن به استقبال بهاری عاری از زشتی و پلیدی است پاس و گرامی می دارند.
زاهده بیانی به ایرنا گفت: نوروز به عنوان بزرگترین نماد فرهنگی بیانگر ویژگی های تمام و کمال ایرانی اصیل و ایرانی پاک سرشت است. این واقعه طبیعی بهار و نو شدن طبیعت از آنجا که ریشه در باور و اعتقادات ایرانی دارد و به تأثیر طبیعت و روح و لطافت طبع انسانی داشته است می توان گفت بیانگر تمام و کمال اعتقاد و باور ایرانیان به اهمیت نوشدن و وارستن از زشتی ها و پلیدی هاست.
وی اظهار کرد: نوروز ظرفی است که تمامی آئینها، سنتها، فرهنگ ها، آداب و رسوم ایرانی که در مجموع می توان به آن تاریخ اقوام ایرانی را عنوان داد درخود جای داده است.
بیانی ادامه داد : اگر نوروز نمی بود، ایران نمی بود تا اندیشه ها و فرهنگهای کنونی در آن جای گیرند. بنابراین نوروز از عوامل حفظ اندیشه ها و فرهنگ های ایرانی است.
حمید مستخدمین حسینی جامعه شناس می گوید: بسیاری از نمادهای بزرگ فرهنگی تاریخ ایران با نوروز پیوند دارن، از آنجا که نوروز در طول هزاره ها پیوسته برای مردم ایران امید و پیروزی را در آغاز هرسال زمزمه کرده و آنان را از یأس و نا امیدی رهانیده بنابراین به عنوان مبارزی همیشه پیروز که هر ساله همانند عقل سرخ جوانتر می شود مورد علاقه همه کسانی است که با فرهنگ نوروزی تربیت یافته اند. از این روست که در ایام نوروز هر ایرانی با تبسمی مهرانگیز به ایرانی دیگر می گوید ‘نوروزتان پیروز’.
وی خاطرنشان کرد: نوروز جایگاه خیلی مهمی در فرهنگ ایران دارد و نوروز از نظر بین الملل ثبت شده و به رسمیت شناخته شده است و این تعطیلی در تقویم جهان ثبت شده، و این ارزش بزرگی برای ما ایرانیان دارد. از این رو این مسئله را خیلی مهم ارزیابی می کنم و افتخاری بزرگ برای همه ایرانیان در سراسر جهان می دانم.
وی یادآور شد: این عامل توانسته است ایران را به همه دنیا بشناساند و به جهت داشتن مؤلفه های بسیار ارزشمند ایرانی در عنصر نوروز همه آنچه خوب است و یادگار فرهنگ و تمدن ایرانی است در آن موجود است. از این رو بسته ای است برای شناساندن ایران به جهان و در کل نوروز بسیار مثبت ارزیابی می شود.
این جامعه شناس تصریح کرد : نوروز نمادی است که برای دوستی همه مردم جهان با یکدیگر است؛ نمادی است که در آن همه روحیات و اندیشه های انسانی موج می زنند. پرداختن به طبیعت و نوزایی و نوشدن خود و طبیعت و همچنین کمک به تنگ دستان و تهی دستان و همچنین دیدار از بیماران و بازدید و یادکردن از بزرگان همه اینها نمادهای نوروزی هستند که نشانگر روح و روحیه ایرانی هستند.
عباس ترحمی از شهروندان سمنانی در مورد جایگاه نوروز در فرهنگ ایرانی گفت: جایگاه نوروز در گستره ایران همیشه جاویدان است. نوروز از روزهایی است که ما به شکلی انتظارش را می کشیم. از جمله این روزها ، نوروز است که جاذبه خاص خودش را دارد و حال که جنبه بین المللی پیدا کرده است و یک فرصتی است که ما بیش از گذشته در بزرگداشت این عید ملی مذهبی امان بکوشیم.
وی بیان داشت : در این روز ایرانیان در گستره ایران همه طبقات مختلف مردم حضور دارند و در گوشه و کنار ایران به خصوص مردم سمنان به نوبه خودشان در بزرگداشت این عید کوشیده اند و می کوشند.
ترحمی اظهار کرد: به دلیل اینکه نوروز یادگاری از نیاکان ماست و این روز با بهار می آید و یک نوع تحول نه تنها در زندگی مردم است بلکه این تحول را در طبیعت هم می بینیم. نوروز یک نوع میراث فرهنگی هم است. از گذشته های دور به ما رسیده و ما وظیفه داریم در حفظ آن بکوشیم. همانطور که گفتم سازمان ملل هم این روز را به رسمیت شناخته است و جنبه رسمی به آن داده است و این فرصت خوبی است که ما توجه بیشتری به نوروز داشته باشیم.
محسن صفا از دیگر شهروندان در مورد جایگاه نوروز در فرهنگ ایرانی اظهار کرد: نوروز همانطور که از اسمش پیداست یعنی روز نو. ایرانیان باستان وقتی سال تحویل می شد و اعتدال روز و شب دست می داد جشن می گرفتند و در تقویم باستانی گفته اند تعیین روز اول سال که ماه اسفند به فروردین تبدیل می شود و درواقع آغاز تازه ای برای سال است به جمشید نسبت داده اند. به هرحال این مطلب که انتساب به جمشید داده شده کار دانشمندان و منجمان بوده است.
وی گفت : ایرانیان باستان در تدوین تاریخ و تقویم آن محاسبات دقیقی داشته اند که بعداً ابوریحان بیرونی آن را از سر گرفت و در دوره سلجوقیان هم خیام و سایر دانشمندان به دلیل روزهای کبیسه سال این تقویم را اصلاح کردند. به هرحال نوروز سرآغاز روز، فصل، و سالی جدید است و برای ایرانیان ازچند هزارسال پیش تا حالا معنی خوب زیستن و آغاز زندگی بهتر را داشته است.
وی اظهار کرد: کشورهایی که دارای پیشینه زیاد هستند دارای حافظه قومی هستند و آئین های خودشان را نگه می دارند. بعضی از این آئین ها دراثر دگرگونی های تاریخی و تغییرات اجتماعی از رونق می افتند و دلیل وجودی شان را از دست می دهند. ولی برخی از آئین ها به دلیل اینکه به زندگی انسانها نزدیکتر است و آنها را به بهتر زیستن کمک می کند این ها به صورت گوناگون حفظ می شود.
صفا تصریح کرد: ایرانیان جشن های زیادی داشته اند؛ جشن مهرگان، سده، اردیبهشتگان و دیگر جشن هایی که در آغاز هرماه می گرفته اند ولی امروز به مرور زمان از رونق افتاده و فقط در تقویم ها و کتابها یادی از آنها می شود. اما نوروز آن قدر مهم بوده است که حتی پس از اسلام در میان خلفای اموی و عباسی هم در کاخهایشان این جشن ها برگزار می شده است. عشایر و روستائیان هم به استقبال نوروز می رفتند.
وی افزود : چیزی که در نوروز معروف است خانه تکانی است یعنی نه فقط خانه باید تمیز بشود و چیزهای قدیمی دور ریخته شود و لباس نو بپوشند بلکه باید افکار و عادات کهنه و قدیمی و خرافه هم کنار گذاشته شود. در اقوام و کشورهای دیگرهم چنین آئین هایی وجود داشته است ولی ایرانیان سعی کردند این جشنها را حفظ کنند و تا کنون نوروز حفظ شده و امید داریم که بعد از این هم حفظ بشود.
هزاران سال پیش مردمانی از غرب و شرق و شمال و جنوب در این خانه گرد آمدند و هزاران سال کار و کوشش کردند تا آن را آباد کنند و از آن «ایران» بسازند، چه جفا ها که ندیدند، چه یورش ها و دردها که نکشیدند، چه بلاها که بر جان نخریدند تا این خانه آباد بماند و چراغش روشن.
از همین رو، امروز نیز، همچون دیروز، بار این میراث گرانقدر بر دوش های ما است، هر چند در این دوش ها، توان اندکی مانده باشد و هر کدام از ما دیگر به سختی بتواند تاب آن وزنه تاریخی را بیاورد.
نوروزی دیگر از راه می رسد، و همه ما، با همه غم ها یا شادی های مان باید به یاد داشته باشیم و هر روز برای خود تکرار کنیم که وظیفه و رسالت مان، پهنایی بیشتر از طول زندگی های مان دارد: تاریخ پنداره «ایران»، فردا درباره ما به داوری خواهد نشست. باشد که از این داوری رو سپید بیرون بیائیم.
امید آن که غم های تان را، هر اندازه هم بزرگ، پایانی باشد و شادمانی های تان، هر اندازه هم اندک، بی پایان بمانند: نوروز به کامتان شاد و امید برای تان پایدار.

منبع: ایرنا

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید