«بارزانی» سقوط موصل را به معنای آغاز تجزیه عراق می‌داند

62

رئیس منطقه کردستان عراق ضمن حمایت از آنچه آن را «استقلال کردستان» می‌نامد، سقوط شهر موصل در سال ۲۰۱۴ را به معنای آغاز تجزیه عراق دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی کردها به نقل از خبرگزاری فارس، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق گفت که سقوط موصل به معنای آغاز تجزیه عراق است و این موضوع شبیه اتفاقی است که در کشورهایی که درگیری‌های قومی و مذهبی در آنها به وقوع پیوسته رخ داده است.

رئیس منطقه کردستان عراق، از چکسلواکی به عنوان یکی از این موارد یاد کرد.

وی همچنین به روزنامه ایتالایی «لاسمپتا» گفت که وجود کردستان مستقل عامل ثبات هر چه بیشتر در خاورمیانه است و افزود: «آرزوی عراق متحد همچنان وجود دارد اما واقعیت این است که عراق با مشکلاتی غیر قابل حل تقسیم شده است».

بارزانی مدعی شد که شیعه و سنی ۱۴۰۰ سال است که با هم می‌جنگند و کردها قربانی این وضعیت شده‌اند. از این رو آنها باید روش جدیدی برای همزیستی پیدا کنند. ضمن اینکه کشتارهای فراوانی به وقوع پیوسته‌‌ و جایی برای مصالحه نگذاشته‌اند و کردها درپی سرنگونی «صدام» دیکتاتور مخلوع عراق، این امکان را داشتند تا با بقیه نقاط کشور ارتباط داشته باشند اما این موضوع به دلیل جنگ فرقه‌ای که از هزار  و ۴۰۰ سال پیش تاکنون ادامه دارد، شکست خورد.

وی گفت که کردستان مستقل بر مبنای احترام به قوانین، همزیستی میان هویت‌های مختلف و سیستم‌های گوناگون بنا خواهد شد.

بارزانی افزود: «ما در خاورمیانه به کاهش تنش‌ها و بحران‌ها کمک کرده‌ایم و این موضوعی است که مورد علاقه همه است.»

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید