فراکسیون بارزانی ها در پارلمان عراق، العبادی را تهدید به فراخوان کرد

17

رئیس فراکسیون حزب دمکرات در پارلمان عراق در گفت وگو با رسانه های کردی اقلیم ، تهدید کرد اگر بغداد سهمیه دارویی اقلیم کردستان عراق را قطع کند، آنها نخست وزیر یا وزیر بهداشت را به پارلمان فراخواهند خواند.

عرفات کریم رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان عراق در پارلمان عراق با اعلام این مطلب گفت: برخی جریانهای سیاسی باتوجیه اینکه دولت اقلیم نفت خود را بصورت مستقل روانه بازارهای جهانی و درآمدهای آن را به بغداد برگشت نمی دهد می کوشند سهمیه دارویی اقلیم کردستان عراق را قطع کنند.
وی افزود: هنوز قطع سهمیه دارویی اقلیم کردستان عراق قطعی نشده است، اما اگر این اتفاق بیافتد ائتلاف کردستانی در پارلمان عراق نخست وزیر و یا وزیر بهداشت را به پارلمان عراق احضار خواهد کرد.
براساس قانون بودجه عراق برای سال ۲۰۱۷ میلادی دولت اقلیم کردستان عراق در مقابل صادرات روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت ۱۷ درصد از سهم خود را از محل بودجه دریافت می کند.
برغم تصویب این قانون، دولت اقلیم کردستان عراق از صادرات نفت از طریق دولت مرکزی امتناع کرده و درآمدهای حاصله از آن بدون بازگشت به خزانه دولت مرکزی به صندوق اقلیم کردستان عراق واریز می شود.
اخیرا وزارت نفت عراق در پاسخ به نامه یکی از اعضای پارلمان عراق در پاسخی رسمی اعلام کرد دولت مرکزی هیچ اطلاعی از میزان صادرات و نحوه فروش نفت اقلیم کردستان عراق ندارد.
بدنبال صادرات نفت بصورت مستقل از سوی دولت اقلیم کردستان عراق بغداد ارسال بودجه اقلیم را متوقف کرده و اعلام کرد تنها زمانی بودجه اقلیم ارسال خواهد شد که اقلیم کردستان عراق به توافقات نفتی پایبند باشد.

منبع: ایرنا

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید