نقش کلیدی پیازداغ در آمار سفرهای نوروزی!/وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

ایرانی ها اساساً در باب موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی، پزشکی، فرهنگی و … دارای تخصص و  استعدادهای خاصی هستند و در بسیاری از علوم ارضی، سماوی و بحری صاحب سبک و فرضیه هستند. به علاوه یکی دیگر از ویژگی های ایرانی ها قدرت تخمین و گمانه زنی بالای آنهاست که تا ۹۵ درصد به واقعیت نزدیک است! حالا چرا عادل فردوسی پور از ارائه آمار دقیق تماشاگران ورزشگاه ها در حین برگزاری مسابقات فوتبال شاکی است و یا چرا یک عده به آمار های منتشره بانک مرکزی در خصوص کاهش تورم یا ایجاد اشتغال شک و تردید به خود راه می دهند والله اعلم… البته موضوع بحث امروز ما علوم لدنی برخی از هموطنان مان نیست بلکه قصد داریم به بررسی آمار سفر هاینوروزی بپردازیم. حقیقت امر این است که ایرانی ها اصولاً به سفر خیلی علاقه مند هستند و اگر دو روز تعطیلی نصیبشان شود ، بار سفر می بندند و راهی جاده می شوند! و به قولی « آن را که چنین سفر مهیاست / از شهر مگو که در بیابان » البته در گذشته یافتن آمار و نشانی سفر کردگان چندان آسان نبود تا جایی که حافظ خدا بیامرز هم سرگردان شده بود: «نشان یار سفرکرده از که پرسم باز…» اما الان داستان با گذشته تفاوت دارد و دوستان  پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی و گردشگری یا بچه های ستاد دائمی سفر های کشور آمار دقیق تمام مسافران کشور را با جزئیات کامل دارند و به قولی زاغ سیاه همه را چوب زده اند! به عنوان مثال سال گذشته در استان گلستان تعداد مسافران نورزوی ۵ میلیون و ۲۱۷ هزار و ۵۵۳ نفر و در استان فارس ۱۱ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۷۲۶ نفر مسافر اعلام شد. خدا وکیلی این همه دقت نظر در ارائه آمار جای خدا قوت دارد.

حالا اینکه دوستان با کدام معیار تعداد مسافران را با دقت استخراج کردند ، زیاد به ما مربوط نیست ؛ چون ۹۰ درصد مسافران در چادر مسافرتی و خانه اقوام و دوستان و آشنایان و کلاس ها و حیاط و راهرو های مدارس بیتوته می کنند و فکر نکنم کسی هم حال و حوصله سرشماری چادر ها را باشد ، چه رسد به خانه های اقوام و دوستان!

اما نکته جالب بعدی رشد چشمگیر آمار محیرالعقول و هنگفت مسافران نوروزی است. آمار ۱۵ میلیونی مازندران ، ۱۱ میلیونی فارس، ۷ میلیونی خراسان، ۵ میلیونی گلستان  ،  ۵/۴ میلیونی گیلان و …  در نوع خود بی نظیر است. تازه بقیه استان ها هم به کمتر از چهار پنج میلیون راضی نیستند و همه از رشد هفتاد هشتاد درصدی مسافران نوروزی در استان شان سخن می گویند.

در واقع با وجود آمار فوق و این تعداد نفر سفر ، یعنی هر خانواده ایرانی دو سه بار در ایام نوروز دور ایران را گز کرده و به خانه شان برگشته اند! البته شاید هم دوستان آمار گیر سایر سفر های موجود را هم در آمار مورد محاسبه قرار داده اند : مثل «سفر از خویشتن باید» یا «سفر راه نهان کن ، سفر از جسم به جان کن» و گرنه با جمعیت ۸۰ میلیونی که نیمی از آنها در خانه هایشان میزبان نیم دیگر بودند، تهیه چنین آماری با این حجم ویتامینه، رنگ و لعاب و مواد افزودنی مجاز، به چندین کیسه پیاز، یک گالن روغن بدون پالم و یک ماهی تابه بزرگ نیاز دارد!

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید