عضو سازمان همکاری و امنیت اروپا: ۲٫۵ میلیون رأی مشکوک در همه پرسی قانون اساسی ترکیه وجود دارند

58

عضو ترک سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد حدود ۲٫۵ میلیون رأی فاقد مهر از سوی هیأت عالی انتخابات مورد پذیرش قرار گرفته اند و این اقدام مغایر قانون است.

به گزارش پایگاه تحلیلی کردها به نقل ااز کردپرس، آلف کورون عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد حدود ۲٫۵ میلیون رأی مشکوک در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه شمارش شده اند.
کورون با اشاره به شمارش آرای بدون مهر در همه پرسی ترکیه گفت: «با توجه به اینکه قوانین تنها پذیرش آرا و پاکت های رسمی را مجاز می شمارند، این گمان وجود دارد که حدود ۲٫۵ میلیون رأی باطل شمارش شده اند. با این حال هیأت عال انتخابات بر خلاف قانون پاکت های رأی فاقد مهر رسمی را پذیرفته است.»
سازمان امنیت و همکاری اروپا که هنگام برگزاری همه پرسی ناظرانی در ترکیه داشته است، روز گذشته در گزارشی اعلام کرد فقدان فرصت ها برابر، پوشش رسانه ای یک جانبه و محدودیت هایی در آزادی های اساسی، شرایط برگزاری همه پرسی قانون اساسی را نامتوازن و ناعادلانه کرده است.»
ناظران بین المللی اعلام کردند: «در مجموع، همه پرسی در حد استانداردهای شورای اروپا برگزار نشد. چارچوب قانونی برای پیشبرد یک فرایند دموکراتیک کارآمد نیست.»

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید