کمک‌های نظامی آمریکا به “پ.ک.ک”

پ

ارسال کمک های نظامی، اعزام نیرو و کمک های آشکار و پنهان نظامی آمریکا از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) در شمال شرق سوریه موجب افزایش دغدغه و نگرانی ترکیه شده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه های خبر ترک و ینی شفق ترکیه اعلام کردند که دولت آمریکا برای پشتیبانی و حمایت نظامی از گروه های حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) در شمال شرق سوریه٬ یک کاروان نظامی متشکل از ۴۸ دستگاه خودرو زرهی و ۲۵۰ سرباز به شهرستان مالکیه در شرق استان حسکه اعزام کرده است.
این روزنامه ها در شماره روز جمعه خود نوشتند: کمیته هماهنگی محلی سوریه گزارش داده است که روز گذشته یک کاروان نظامی ایالات متحده آمریکا متشکل از ۴۸ دستگاه خودرو زرهی و ۲۵۰ سرباز جهت پشتیبانی از گروه های پ.ی.د/پ.ک.ک در شمال شرق سوریه با عبور از دروازه مرزی سمالکا واقع در مرز سوریه و عراق وارد شهرستان مالکیه در شرق استان حسکه شده است.
به نوشته ینی شفق، بنا بر اعلام منابع محلی در استان حسکه، همچنین آمریکا در پی حمله هوایی ترکیه به مواضع گروه تروریستی پ.ک.ک در منطقه کاراچوک سوریه، برای حمایت از این گروه تروریستی ۲۲ دستگاه تریلی حامل تسلیحات، مهمات و خودرو به این منطقه ارسال کرده است.
بر اساس تصاویری که از گروه های حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) در شمال شرق سوریه منتشر شده، این گروه ها علاوه بر موشک های ضد تانک تاو، برخی دیگر از اسلحه ساخت آمریکا مانند راکت اندازهای مختلف، خمپاره اندازهای ۸۰ و ۱۲۰ میلیمتری، بمب انداز MK19، تفنگ پیاده نظام M16، خودروی نظامی هاموی، خودروی نظامی کوگار و پهپادهای کوچک را نیز در اختیار دارند.
گروه های پ.ی.د/پ.ک.ک که آمریکا آنها را متحد خود عنوان می کند، قصد تسلط بر خط مرزی واقع در فاصله بین استان حسکه سوریه تا امتداد مرز استان هاتای ترکیه را دارند.
در سفر اخیر اردوغان به روسیه نیز موضوع تسلیح این شبه نظامیان جزو محورهای مذاکرات دو طرف بود و اردوغان تصاویر همکاری ارتش روسیه با گروه تروریستی پ.ک.ک و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) را در اختیار پوتین قرار داده و خواستار قطع همکاری روسیه با این گروه های معارض دولت ترکیه شد.
هر چند که مقامات آنکارا آمریکا را نیز همانند روسیه به همکاری با گروه های شبه نظامی کُردی در سوریه متهم می کنند ولی مقامات آمریکایی از نبود رابطه مستقیم این کشور با گروه تروریستی پ.ک.ک سخن می گویند.
مقامات ترکیه مصر هستند که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) یکی از شاخه های گروه تروریستی پ.ک.ک است و کمک تسلیحاتی واگذار شده از سوی آمریکا، به طور غیرمستقیم در اختیار پ.ک.ک قرار می گیرد.
دولت آمریکا که همواره در منطقه به دنبال ایجاد کانون های تنش بوده، مراودات خود را با دو گروه کُردی سوریه یعنی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) زیادتر کرده و به بهانه مبارزه با داعش و در واقع برای دامن زدن به جنگ در خاک سوریه، تسلیحات نظامی در اختیار آنها قرار داده، ولی این تصمیم با مخالفت شدید دولت ترکیه و متحد آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) واقع شده است.
دولت ترکیه، آمریکا را متهم به تسلیح و همراهی با گروه های تروریستی کرده و این دو گروه کُردی سوریه را شاخه سوری گروه های تروریستی پ.ک.ک می داند و مدعی است که این دو تشکیلات شبه نظامی کُردی، در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه است و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.
آمریکا تا کنون به این دغدغه ترکیه پاسخ مناسبی نداده و با معطل کردن دولت ترکیه و نیز با تقویت حضور نظامی خود در شمال سوریه، در صدد مستحکم تر کردن جای پای خود در منطقه است.
در سفر قریب الوقوع اردوغان به آمریکا نیز موضوع تسلیح شبه نظامیان مخالف ترکیه در سوریه محور مذاکرات دو طرف خواهد بود و برای فراهم کردن مقدمات سفر و بررسی راههای همکاری و توافق اولیه، امروز جمعه رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، رئیس سازمان اطلاعات و نیز سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه عازم آمریکا شدند.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید