آنکارا نمی تواند واشنگتن را به قطع حمایت از کردهای سوریه متقاعد کند

241

برخی کارشناسان معتقدند که آنکارا از چنان موقعیت برتری نسبت به آمریکا برخوردار نیست تا بتواند این کشور را به قطع حمایت از کردهای سوریه راضی کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی کدها به نقل از کردپرس، سه مقام ارشد ترکیه ای اخیرا به واشنگتن رفته اند تا مقدمات دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشورشان را با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ۱۶ ماه می ۲۰۱۷ فراهم کنند. کارشناسان معتقدند مهم ترین موضوع این دیدار قدرت گرفتن نیروهای کرد سوریه و حمایت آمریکا از آنها است. رجب طیب اردوغان در این دیدار خواهد کوشید آمریکا را راضی کند تا دست از حمایت نیروهای کرد سوریه بکشد زیرا ترکیه آنها را تهدیدی برای کشورش دانسته و فرقی میان نیروهای کرد سوریه و پ.ک.ک قائل نیست.

اما تحلیل گران مسائل ترکیه بعید می دانند رجب طیب اردوغان بتواند ترامپ را راضی کند تا دست از حمایت از یگان های مدافع خلق یا نیروهای کرد وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه بردارد.

فاروق لوگوگلو دیپلمات و مقام ارشد سابق وزارت خارجه ترکیه در این باره به خبرگزاری شین هوای چین گفته است به نظر نمی رسد دونالد ترامپ به دست کشیدن از حمایت از کردها رضایت دهد.

هالدون سولمازترک پژوهشگر انستیتو قرن ۲۱ ترکیه نیز به این خبرگزاری گفته است شانس آنکارا برای مجاب کردن واشنگتن به قطع حمایت نظامی از YPG تقریبا صفر است.

فاروق لوگوگلو حتی باور دارد که این آمریکا است که می تواند با سیاست چماق و هویج نظر ترکیه را تغییر دهد. وی افزود: این دونالد ترامپ است که می تواند نظر ترکیه را تغییر دهد و خواسته هایش را نیز بیان خواهد کرد.

سولمازترک هم همین نطر را دارد زیرا به باور وی ترکیه پای میز مذاکره با آمریکا از موقعیت ضعیف تری برخوردار است و طرف ضعیف تر مذاکره است.

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید