تصمیم آمریکا برای مسلح کردن کردهای سوریه، به ضرر روابط با ترکیه است

732

رئیس جمهور ترکیه بر این باور است که تصمیم آمریکا برای ارسال سلاح برای کردهای وای پی جی سوریه، مغایر و به ضرر روابط دوجانبه با ترکیه است.

به گزارش پایگاه تحلیلی کردها به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه در سخنانی تاکید کرد: تصمیم آمریکا برای تسلیح کردهای سوریه مغایر با روابط با ترکیه است.

وی در ادامه تصریح کرد: من بر این باورم که بخش زیادی از مسائل با واشنگتن طی سفر آینده به آمریکا حل و فصل خواهد شد.

اردوغان که در کنفرانس خبری در آنکارا سخن می گفت، افزود: من مساله استرداد فتح الله گولن به ترکیه را پیگیری خواهم کرد تا این مساله پایان یابد.

اردوغان قصد دارد هفته آینده در جریان سفر به واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار و گفتگو کند.

به نظر می رسد مساله استرداد گولن و ارسال سلاح آمریکا برای کردهای سوریه از مهمترین موضوعاتی خواهد بود که مورد بحث و تبادل نظر رهبران دو کشور قرار خواهد گرفت.

ترکیه کردهای وای پی جی را شاخه‌ای از پ‌ک‌ک و آن را گروهی ترویستی می‌داند.

وزارت دفاع آمریکا، سه‌ شنبه اعلام کرد، دونالد ترامپ دستور ارسال سلاح به نیروهای کُرد وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را صادر کرده است.

دولت آمریکا در نظر دارد، در جریان ادامه نبردها علیه گروه تروریستی داعش در سوریه، «تا جایی که لازم است» تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان کـرد بگذارد. ترکیه بارها مخالفت شدید خود را با ارسال سلاح برای این شبه نظامیان اعلام کرده است.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید