نظر کارشناسان درباره بنیه نظامی اقلیم کردستان عراق

Peshmerga soldiers conduct final training exercise

برخی کارشناسان مسائل نظامی معتقدند با توجه به این که اقلیم کردستان به دریا دسترسی ندارد، فاقد نیروی هوایی و جنگ افزار سنگین است، نمی تواند در برابر تهدیدهای خارجی از خود دفاع کند.

سه کشور انگلیس، آمریکا و آلمان تصمیم گرفته اند در طول ۱۰ سال نیروهای پیشمرگ را به یک نیروی حرفه ای تبدیل کنند. جبار یاور، سخنگوی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان به تلویزیون روداو گفته است کارشناسان نظامی این سه کشور به نیروهای پیشمرگ آموزش های لازم را ارائه می کنند و همکاری آنها مدتی طولانی ادامه خواهد داشت.

کارشناسان نظامی، اقدام سه کشور غربی به آموزش نظامی و ساماندهی نیروهای پیشمرگ را قابل تحسین توصیف کرده اند اما یادآوری می کنند ساختار ژئوپلتیکی اقلیم کردستان و نداشتن تجهیزات نظامی مناسب، مانع تقویت بنیه دفاعی اقلیم کردستان عراق است.

مایکل نایتس تحلیل گر مسائل عراق در انستیتو واشنگتن در این باره گفت: طرح این سه کشور فقط شامل ایجاد واحد پیاده نظام سبک است و این نیروها فاقد تجهیزات سنگین برای مقابله با تهدید احتمالی خارجی از جمله عراق یا ترکیه است.

وی افزود: اقدام این سه کشور به سازماندهی نیروهای پیشمرگ و تبدیل آن به یک ارتش حرفه ای به منظور قدردانی از مشارکت نیروها در مبارزه با داعش است. این کار آنها نشان دادن تعهد آنها است. اما مشکل اقلیم کردستان نداشتن نیروی زمینی نیست بلکه عدم دسترسی به دریا، نداشتن نیروی هوایی و نداشتن توان خرید سلاح از بازارهای بین المللی است.

این کارشناس نظامی درباره اقدام احتمالی کردهای عراق برای تاسیس نیروی هوایی گفت: این اقدام بسیار پرهزینه است و کردها از عهده آن بر نمی آیند چون پولی ندارند.

جوئل وینگ تحلیلگر مسائل عراق و کُردها هم در وبلاگ خود نوشت: آموزش نیروهای ویژه پیشمرگ کمک شایانی به کردها کرده است. علاوه بر این، کشورهای غربی از نظر اداری و سازمانی به ساماندهی این نیروها نیز کمک کرده اند.

وی معتقد است حزب حاکم دموکرات کردستان عراق از این اقدام سه کشور غربی هم به منظور تقویت دولت اقلیم کردستان در آستانه برگزاری رفراندوم استقلال و هم به منظور تحکیم قدرت خود استفاده می کند.

این کارشناس باور دارد که اقدام کشورهای غربی به ساماندهی نیروهای پیشمرگ، یکپارچگی کشور عراق را تهدید نمی کند زیرا همپیمانان متعهد به حفظ یکپارچگی خاک عراق هستند. با این حال، کُردها به این امر معتقد نیستند.

 

اشتراک مطلب با دوستان :
  1. هر چی باشه به ارتش نمی رسه

پاسخ دهید