دی‌میستورا طرحش درباره قانون اساسی سوریه را اصلاح می‌کند

هیئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو اعلام کرد، استفان دی‌میستورا طرح خود درباره تشکیل تیمی مشورتی برای بررسی قانون اساسی سوریه را به وپژه در پی مخالفت‌های مخالفان با اکثر بندهای آن پس گرفته و قرار است اصلاحاتی در این طرح صورت بگیرد. اما نظام سوریه موضعی غیر از این دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی کردها به نقل از ایسنا، در حالی که مخالفان سوری از طرح استفان دی‌میستورا در زمینه قانون اساسی جدید سوریه استقبال نکرده‌اند اما دی‌میستورا اعلام کرد، هیئت دولت سوریه با نشست با کارشناسان بین‌المللی حقوقی طی امروز (پنجشنبه) برای بررسی کمیته قانون اساسی موافقت کرده است.

استفان دی‌میستورا عصر چهارشنبه نشست‌های روز دوم دور ششم مذاکرات صلح سوریه را در ژنو پایان داد در حالی که سرنوشت سند ارائه شده به طرف‌های مذاکره در زمینه سازوکار مشورتی نامعلوم است اما او  امروز به بررسی بخش فنی در کنار چهار مساله اصلی در مورد سوریه خواهد پرداخت و به اعتقاد فراس خالدی، رئیس هیئت مخالفان مورد حمایت قاهره چالش اساسی تشکیل کمیته‌های فنی مشترک است.

پیشتر سالم المسلط، سخنگوی هیئت عالی مذاکرات اعلام کرده بود، مخالفان ملاحظات بسیاری روی طرح ارائه شده از سوی استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه دارند.

المسلط گفت: طرح دربرگیرنده بندهایی است که مفید نبوده و به اعتقاد ما قانون اساسی باید توسط ملت سوریه در دمشق تدوین شود.

این طرح بر نبود هر گونه خلأ قانونی در تمامی مرحله انتقالی تاکید دارد و او در این طرح از کارشناسان حقوقی و فنی که دولت و مخالفان معرفی‌ کرده‌اند، کمک گرفته است.

المسلط درباره اینکه آیا مخالفت مخالفان باعث شد دی‌میستورا طرحش را فعلا پس بگیرد، گفت: دلایل نامشخص است اما مخالفان تنها طرفی هستند که آن را نپذیرفتند و آن نمی‌تواند اجرایی شود.

وی تاکید کرد، ملت سوریه نمی‌خواهند قانون اساسی کشورشان در تهران و مسکو نوشته شود. ما از ترکیه به خاطر موضع خوبش تشکر می‌کنیم.

ریاض نعسان، دیگر سخنگوی هیئت عالی مذاکرات که مورد حمایت ریاض است، گفت:‌ طرح دی‌میستورا متاثر از طرح روسیه است. مخالفان معتقدند این طرح نیاز به توضیح دارد.

این در حالی است که هیئت مخالفان سوری که در مسکو اقامت دارند پیشنهاد توسعه تیم مشورتی برای بررسی قانون اساسی را مطرح کردند که دی‌میستورا نیز از آن استقبال کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، مهند دلیقان، رئیس هیئت مخالفان در مسکو گفت: به ما گفته شد که کمیته سازوکار مشورتی به طور دائم کار خواهد کرد نه فقط در دوره‌های نشست. با پیشنهاد ما نیز برای گسترش این تیم سازوکار مشورتی موافقت شد به رغم اینکه این تیم شاهد عقب‌گرد از مساله اساسی یعنی بررسی چهار مساله دولت، انتخابات، قانون اساسی و تروریسم به طور همزمان است.

گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز تاکید کرد، هیچ نیتی برای جایگزین کردن روند آستانه در روند ژنو نداریم و روسیه خواهان پیشرفت در روند سیاسی ژنو است.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید