رفراندوم استقلال اقلیم کاری اشتباه و نشدنی است/ صلاح الدین دمیرتاش تروریست است

36

اردوغان در مصاحبه ای مطبوعاتی اظهار کرد: به بارزانی گفته ایم که برگزاری رفراندوم استقلال امری اشتباه است و تاوان سختی خواهد داشت. وی مدعی شد صلاح الدین دمیرتاش رئیس حزب دموکراتیک خلق ها و نماینده پارلمان ترکیه یک تروریست است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری دوغان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از اتمام اجلاس سران کشورهای G-20 در هامبورگ آلمان با شرکت در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: برگزاری رفراندوم استقلال در شمال عراق برای آینده این کشور بسیار آزار دهنده است. رفراندوم استقلال دولت محلی شمال عراق اشتباه است. به بارزانی گفته ایم، این یک راه غلط است، از این راه منصرف شوید. مقاومت اقلیم کردستان عراق در برگزاری رفراندوم باعث شکست آن ها خواهد شد. برای ما تمامیت ارضی عراق بسیار مهم است و استقلال شمال عراق امری ممکن نیست.

وی در ادامه اظهارات خود در پاسخ به سوال یک خبرنگار که در خصوص آزادی صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک دربند حزب دموکراتیک خلق ها پرسیده بود، گفت: فردی که از آن حرف می زنید یک تروریست است. تروریستی است که کردها را به خیابان ها ریخته و باعث کشته شدن ۵۳ شهروند کرد شده است. فردی است که صراحتاً اعلام کرده است ما دلگرم به پ.ک.ک و ی.پ.گ هستیم. نظر ما در این خصوص همان چیزی است که دستگاه قضا در خصوص وی اعلام می کند.

اردوغان در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم صدور مجوز سخنرانی وی در جمع ترک های ساکن آلمان نیز خاطرنشان کرد: دولت آلمان تحمل سخنرانی بنده برای ترک های آلمان را ندارند. در عجبم این مسئله را با کدام بخش از آزادی بیان می توان سازگار دانست. به رئیس جمهوری که ۵۲ درصد از آراء ملت ترکیه را کسب کرده است اجازه سخنرانی داده نمی شود. این ها نمی توانند از آزادی حرفی بزنند. این مانند عملکرد بومرنگ خودشان را خواهد زد.

رئیس جمهور ترکیه افزود: پ.ک.ک و شاخه های آن در اروپا هر ساله پول جمع آوری می کنند. تروریست های جماعت گولن که از کشورمان فرار کرده اند اروپا را به ساحل امن خود تبدیل کرده اند. این اقدامات ملت ما را رنجیده خاطر می کند. ما بر اشتباه بودن این رفتار تاکید کرده ایم. ما در مقابل مسلح کردن گروه های تروریستی در مرزهایمان ساکت نخواهیم ماند.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید