همه پرسی کُردهای عراق تاکتیکی برای مذاکره با بغداد است

45

نماینده ی حکومت اقلیم کردستان در ایران گفت که هدف از اعلام برگزاری همه پرسی این است که بغداد به کردها احترام بگذارد.

به گزارش کردپرس به نقل از میدل ایست آی، ناظم دباغ نماینده ی حکومت اقلیم کردستان در تهران به آزانس خبری فرانسه گفت که همه پرسی استقلال حکومت اقلیم کردستان در واقع یک تاکتیک مذاکره برای فشار بر بغداد و وادار کردن آن به عمل به وعده های داده شده در زمینه ی انرژی و تقسیم قدرت است.

ناظم دباغ همچنین گفت که او می ترسد حالا که نبرد بازپس گیری موصل از داعش به پایان رسیده است، نیروهای عراقی به مواضع کردها حمله کنند.

اما وی مصر بود که کردهای عراق به رغم اعلام برگزاری همه پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر ترجیح می دهند جزء عراق بمانند. “ما این کار [برگزاری همه پرسی] را انجام می دهیم تا مشکلات خود در عراق را حل کنیم.

دباغ در گفت وگویی با AFP در دفترش در پایتخت ایران گفت:”ما فعلاً قصد جدا شدن نداریم.”

وی افزود: “احساس ما این است که عراق ما را قبول ندارد. به همین دلیل ما به دنبال استفاده ی درست از فرصت ها – از طریق دیپلماسی، پارلمان و مردم – برای مطالبه ی حقوق مان هستیم. اگر آنها [عراق] نخواهند مشکلات ما را حل کنند، مردم ما برای جان فشانی آماده اند.”

ناظم دباغ بغداد را متهم کرد که نتوانسته به برخی وعده های اساسی مانند مشخص ساختن وضعیت کرکوک (شهری واقع در مرز بین منطقه ی نیمه خودمحتار کردستان و بقیه ی عراق) که در قانون اساسی سال ۲۰۰۵ عراق تصریح شده است، عمل کند.

او گفت که بغداد نتوانسته قوانین مربوط به درآمدهای نفتی و تأمین سرمایه ی نیروهای امنیتی کرد موسوم به پیشمرگه را نیز تصویب کند و این در حالی است که پیشمرگه نقش تعیین کننده ای در عقب راندن داعش داشته است.

ناظم دباغ با اشاره به رژیم بعثی صدام حسین گفت:”به عقیده ی من طرز فکر برخی رهبران عراق هنوز بعثی است.”

“آنها دیگران را قبول ندارند. آنها همیشه برای حل مشکلات به نیروی نظامی متوسل می شوند.”

دباغ در پاسخ به این پرسش که آیا از حمله ی ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه به منطقه ی کردستان بیمناک است یا خیر، گفت:”صددرصد بیمناکم. من این ترس را دارم.”

جمعیت پنج میلیونی کردهای عراق به خوبی از جایگاه نامطمئن خود در میانه ی کشورهایی که شدیدا با هرگونه تلاش آنها برای استقلال مخالفت می کنند، آگاه هستند.

دباغ گفت:”ما یک منطقه ی جغرافیایی بسته هستیم که در محاصره ی عراق، ایران، ترکیه و سوریه قرار دارد. این کشورها اگر بخواهند می توانند ما را خفه کنند اما کسانی که دست به مبارزه می زنند ترسی از این چیزها ندارند.”

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید