ایران حاضر نیست آنگونه که بارزانی مایل است از وی استقبال کند/ دیدار دوستانه ویژه جلال طالبانی در تهران

46

رئیس فراکسیون اتحادیه‌ی میهنی کردستان (یکیتی) در مجلس عراق اعلام کرد اگر رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرده است که بارزانی چند بار سفر به ایران را رد کرده است، می‌دانیم که به واسطه‌ی درخواست اردوغان و آک پارتی و نه تصمیم شخصی خودبوده است.

به گزارش کردپرس، آلا طالبانی رئیس فراکسیون یکیتی در مجلس عراق در پاسخ به پرسش رئیس فراکسیون پارتی در خصوص سفر جلال طالبانی (مام جلال) دبیر کل یکیتی به ایران اعلام کرد، “مدت زیادی است که برای سفر جلال طالبانی برنامه‌ریزی شده است، غیر از دیدار دوستانه‌ی ویژه هیچ چیز دیگری در برنامه‌ی این دیدار وجود ندارد”.

پاسخی به رئیس فراکسیون پارتی در بغداد

آلا طالبانی در بیانیه ای اعلام کرد عرفات کرم رئیس فراکسیون پارتی گفتگویی نامناسب و سرشار از کینه را در خصوص سفر مام جلال به ایران با رسانه‌های پارتی و رسانه‌های عربی انجام داده بود که در واقع تلاشی برای جلب توجه مردم کردستان به مسایل حاشیه‌ای و سرپوش گذاشتن بر مسئله‌ی شکست حکمرانی در اقلیم کردستان و گرفتار کردن مردم به وضعیت بد اقتصادی، سیاسی و قانونی در کردستان بود.

در بیانیه فراکسیون اتحادیه میهنی در مجلس عراق آمده است: در این باره قصد داریم چند مسئله را روشن کنیم.

۱- مدت زیادی است که برای سفر مام جلال برنامه‌ریزی می‌شود، غیر از دیدار دوستانه‌ی ویژه، برنامه‌ی دیگری در میان نیست.

۲- سیاست اتحادیه‌ی میهنی کردستان در مسئله‌ی رفراندوم روشن است، ما می‌خواهیم این مسئله از راهکارهای قانونی و درست پیش رود و همچنین در مورد آن توافق سیاسی انجام گیرد و همه‌‌ی جناح‌ها سیاسی کردستان به بخشی از این تصمیم‌گیری تبدیل شوند، به لحاظ قانونی بستر مناسب آماده شود و در پارلمان کردستان به عنوان تنها مرجع قانونی مردم کردستان در مورد آن تصمیم گرفته شود. چنانکه در آخرین جلسه‌ی رهبری یکیتی نیز در مورد آن به طور شفاف موضع اتخاذ شده است.

۳- اگر رئیس فراکسیون پارتی چندین بار اشاره کرده است که بارزانی سفر ایران را رد کرده است، ما می‌دانیم که این به خاطر خواسته‌ی اردوغان و آک پارتی بوده است نه اینکه تصمیم مستقل پارتی باشد. اما آیا همه‌ی ما این حق را داریم که بپرسیم، چرا بارزانی هر روز در آنکارا و استانبول است و توافق‌نامه‌ی نهانی و پنجاه ساله امضا می کند؟ چنانکه می‌دانیم اگر مقامات ایران این سفر را رد کرده باشند به این دلیل بوده است که حاضر نیستند چنانکه وی مایل است از وی استقبال به عمل آید.

۴- اقلیم کردستان در حال گذار از شرایط سخت اقتصادی و مشکلات سیاسی و قانونی است و فرایندهای سیاسی و قانونی کاملا با اختلال مواجه شده‌اند، به نظر من این اظهارات نه تنها به اتحاد مردم کردستان هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه موجب ایجاد فاصله‌ی بیشتر در میان خود و نیز با بغداد می‌شود، امیدواریم پارتی به این شیوه گفتگوها و گفتمان‌های سیاسی پایان دهد.

فراکسیون یکیتی در مجلس نمایندگان عراق

 

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید