پاسخ تند حزب «گوران» کردستان عراق به سخنان «بارزانی» در پارلمان اروپا

48

حزب «تغییر» کردستان عراق در بیانیه‌ای در پاسخ به اظهارات رئیس منطقه کردستان در پارلمان اروپا اعلام کرد که او درصدد است اروپا را نیز مانند منطقه کردستان فریب دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حزب «گوران» (تغییر) از احزاب منطقه کردستان عراق، در بیانیه‌ای خطاب به افکار عمومی، اعلام کرد که «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان قصد دارد اتحادیه اروپا را نیز فریب بدهد.

گوران گفته که بارزانی در سخنان خود در پارلمان اروپا، به نیروهای پیشمرگه توهین کرده و آنها را تفنگداران خود و خانواد‌ اش فرض کرده است.

حزب «جنبش تغییر» تاکید کرده که مسئولیت تشویش افکار عمومی جامعه و تضعیف وحدت ملی کردستان عراق و گسترش عدم اطمینان به جریان‌های سیاسی و مسئولیت هرگونه رخداد ناخواسته و ناگوار، بر عهده مسعود بارزانی و «ذهنیت انحصارطلبانه» وی است.

بنا بر گزارش «کرد پرس»، متن بیانیه حزب «جنبش تغییر» به شرح زیر است:

«روز ۲۰۱۷/۰۷/۱۱ مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان در پاسخ به نمایندگان پارلمان اروپا در بروکسل، سخنان کذب و به دور از حقیقتی را به (حزب) جنبش تغییر نسبت داده که علاوه بر اینکه باعث ایجاد تفرقه بیشتر میان مردم منطقه کردستان شد، نمای بسیار زشتی از کردستان را برای دوستان اروپاییمان تصویر کرد. به همین دلیل بر خود لازم دانستیم مطالب ذیل را به اطلاع عموم برسانیم.

۱- مسعود بارزانی در سخنان خود به نیروهای پیشمرگه که با خون خود از خاک و مردم کردستان دفاع کرده‌اند، توهین و اعلام کرد که جنبش تغییر در جنگ داعش سهیم نبوده و این سخن از آن رو است که نیروی پیشمرگه را تفنگدارانی متعلق به خود و خانواده‌اش می‌داند. چنان که پیدا است ما نیرویی مردمی هستیم و اعتقادی به تشکیل نیروی نظامی حزبی نداشته‌ایم بلکه بر ملی کردن کلیه نیروهای مسلح تاکید کرده و به همین دلیل نیز وزارت پیشمرگه را در اختیار گرفتیم. صندوقهای رای گواهی می‌دهند که جنبش تغییر در میان نیروهای امنیتی و پیشمرگه بیش از ۲۵ هزار رای داشته و چندین نفر از آنها در مبارزات علیه داعش شهید و یا زخمی شده اند. این در حالی است که برخی از آنها نیز به علت رای دادن به جنبش تغییر محاکمه سیاسی شده و از کار برکنار شده‌اند. وزیر پیشمرگه در زمان جنگ علیه داعش نیز از لیست جنبش تغییر بوده تمامی رسانه‌های این حزب در حمایت از نیروهای پیشمرگه در نبرد علیه داعش عمل کرده‌اند.

۲- بارزانی فارغ از اینکه خود پارلمان منطقه کردستان را تعطیل کرده است، از پارلمان اتحادیه اروپا استمداد کرده و در اروپا نیز قصد دارد همچون مردم کردستان مقامات اروپایی را فریب دهد. این کار به ویژه زمانی مشخص می‌شود که انجام امور یومیه در پارلمان منطقه کردستان را به چیزی شبیه کودتا تشبیه کرد. نمایندگان پارلمان اروپا به خوبی واقفند که ارائه طرح و لایحه در پارلمان کودتا نبوده بلکه کاری معمول و قانونی است. تعریف کودتا نزد نمایندگان پارلمان اروپا استفاده از نیروهای مسلح و جلوگیری از ورود رئیس پارلمان به آن و به تعطیلی کشاندن پارلمان است. آنچه که هیچ توجیهی نزد نمایندگان پارلمان اروپا ندارد حمله به پارلمان منطقه کردستان با تانک‌های رژیم بعث است.

۳- نیروهای پلیس و دستگاه امنیتی منطقه کردستان تحقیقات خود را درخصوص اتفاقات سپتامبر و اکتبر ۲۰۱۵ انجام داده روز ۲۰۱۶/۰۲/۰۳ و با شهادت هیأتهایی از اتحاد اسلامی کردستان، اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان رئیس هیأت اتحادیه میهنی به هیأت حزب دمکرات اعلام کرد که بر اساس تحقیقات انجام شده جنبش تغییر به هیچ عنوان در رخدادهای مذکور دخالتی نداشته است.

در این رویدادها دفاتر حزب دمکرات کردستان به آتش کشیده شده و شماری از هموطنان از سوی نگهبانان این مقرها کشته شدند. این در حالی است که حزب دمکرات کردستان به صورت رسمی از اتحاد اسلامی کردستان پوزش طلبیده و اعتراف کرد به اینکه نیروهای این حزب دفاتر اتحاد اسلامی کردستان را در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ به آتش کشیده و سران و اعضای حزب را به قتل رسانده‌اند. نیروهای حزب دمکرات در ۱۷ فوریه ۱۰ نفر از کودکان و جوانان کرد را کشتند. مردم کردستان و سازمان‌های بین المللی و گزارشهای وزارت خارجه آمریکا گواهی می‌دهند که کشتن و مجروح کردن، توهین به روزنامه‌نگاران و هنرمندان و اصحاب رسانه و روحانیان و اساتید دانشگاه و نیروهای پیشمرگه و دستگیر کردن آنها کار حزب دمکرات کردستان و دستگاه های اطلاعاتی این حزب است.

در خاتمه باید گفت که در شرایط بسیار حساس کنونی، بارزانی مدعی است قصد تشکیل کشور کردی را داشته و با هیأت همراه خود برای جلب حمایت به اروپا سفر کرده است. لکن در پارلمان اروپا مردم کردستان را چند دسته و متفرق معرفی کرده و به همین دلیل نیز مسئولیت چند پاره شدن جامعه منطقه کردستان و تضعیف وحدت ملی و گسترش بی اعتمادی به احزاب و جریانهای سیاسی و هر رویداد نخواسته و ناگوار دیگر در این زمینه به عهده بارزانی و اندیشه انحصارطلبانه وی بوده در آینده نیز هر اقدامی از این دست، در راستای رفاه مردم کردستان و تامین آینده‌ای روشن برای منطقه کردستان نبوده بالعکس بدبختی و فجایعی را به دنبال خواهد داشت.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید