صاحب نظر آذری: همه پرسی در کردستان عراق می تواند ثبات منطقه ای را به هم بزند

صاحب نظر آذری: همه پرسی در کردستان عراق می تواند ثبات منطقه ای را به هم بزند

ایرنا – رییس حزب شهروند و توسعه جمهوری آذربایجان گفت: همه پرسی پیش بینی شده در کردستان عراق برای استقلال می تواند ثبات منطقه ای را به هم بزند.

علی علی اف روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این موضوع طراحی شده از سوی غرب تهدیدی برای تمامیت ارضی عراق محسوب می شود و نیز ایده خطرناکی برای همه کشورهای منطقه است .
به گفته علی اف ، ایده استقلال کردهای عراق بیشتر مطابق منافع کشورهای غربی بوده و مدتها است از سوی غرب بعنوان یک ابزار فشار علیه کشورهای منطقه از جمله عراق ، سوریه ، ترکیه و ایران استفاده می شود .
وی اقدامات اخیر آمریکا در راستای قرار دادن تجهیزات نظامی قابل توجه در اختیار کردهای سوریه را نشانگر از سیاست های خطرناک غرب علیه کشورهای منطقه عنوان کرد .
این مسوول حزبی جمهوری آذربایجان گفت: حمایت های غرب از کردهای سوریه ، ترکیه و عراق جزو طرح خاور میانه جدید کشورهای غربی بوده و هدف از آن ایجاد یک دولت وابسته به غرب در منطقه است .
وی با اشاره به پیامد های نامطلوب همه پرسی استقلال کردستان عراق برای منطقه ، گفت ، این مساله ایجاب می کند تا کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه موضع واحد برای جلوگیری از این طرح شوم غرب اتحاذ کنند.
علی علی اف خاطر نشان کرد ، ایران و ترکیه در مساله قطر موضع یکسان به نمایش گذاشتند و این مهم نقش اساسی در جلوگیری از طرح های خطرناک غرب در منطقه ایفا کرد .
وی همچنین همکاری و اتحاد کشورهای منطقه را ضامن صلح و ثبات در منطقه عنوان کرد و گفت ،این مهم می تواند توطئه کشورهای غربی در عراق را نیز خنثی کند.
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که به زودی همه‌پرسی استقلال در این منطقه برگزار می شود.

اشتراک مطلب با دوستان :

پاسخ دهید