استقلال اقلیم کردستان به بایگانی سپرده شد/ رفراندوم اختلافات کُردها را تشدید کرد

7z

ژگار حسن، استاد دانشگاه کینگ کانادا معتقد است احزاب کرد به این نتیجه رسیده اند که استقلال اقلیم کردستان در شرایط فعلی منطقه ای و بین المللی امکانپذیر نیست، بنابر این این مسئله به بایگانی سپرده شده است. وی یکی از عوامل تشدید اختلافات میان احزاب سیاسی عراق را برگزاری رفراندوم استقلال عنوان کرد.

کشور عراق بعد از اتمام جنگ با داعش برای تثبیت وضعیت کشور و بازسازی ویرانی ها تلاش می کند. این مسئله با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در ماه می و نیز مشخص شدن روسای سه گانه در این کشور شامل: برهم صالح به عنوان رییس جمهور کشور، عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر و محمد الحلبوسی به عنوان رییس مجلس این کشور شتاب گرفته است. همزمان تلاش های سیاسی در اقلیم کردستان برای نزدیک شدن به بغداد پس از پیامدهای زیان بار ناشی از واکنش بغداد به برگزاری رفراندوم استقلال در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ که منجر به دست دادن ۵۱ درصد از قلمرو تحت کنترل کردهای عراق شد، با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و نیز اقلیم کردستان شتاب گرفته است. اما این تلاشها با توجه به ادعای تقلب در انتخابات پارلمانی عراق و اقلیم کردستان در منطقه کردستان عراق، انتخاب مناقشه برانگیز برهم صالح و غیره باعث ایجاد اختلافات تازه ای میان احزاب کرد عراق شد. حزب دموکرات کردستان تهدید کرده است که بعد از استفاده از مکانیسم غیرمعمول توسط اتحادیه میهنی برای انتخاب برهم صالح، دیگر مانند گذشته وزارتخانه ها و پست های مهم دولت اقلیم کردستان در اخیتار آن قرار نخواهد داد.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی موضوعات فوق و نیز برخی مسائل مشترک میان اربیل و بغداد با دکتر ژگار حسن، استاد روابط بین الملل در دانشگاه کینگ کانادا مصاحبه کرده است. دکتر حسن معتقد است که بخشی از اختلافات موجود میان احزاب کرد ناشی از اختلاف آنها بر سر زمان و چگونگی برگزاری رفراندوم بوده است. دکتر حسن معتقد است دکتر برهم صالح، رییس جمهور عراق برای تضعیف حزب دمکرات از یک سو و بهبود رابطه میان اقلیم کردستان و بغداد تلاش خواهد کرد. وی بر این باور است که مسئله استقلال اقلیم کردستان با توجه به وضعیت فعلی اقلیم کردستان به بایگانی سپرده شده است. او معتقد است که حزب دموکرات کردستان همچنان برخی وزارت خانه های مهم را در اختیار حزب اتحادیه میهنی قرار خواهد داد.

متن کامل مصاحبه کردپرس با دکتر ژگار حسن، استاد دانشگاه کینگ کانادا:

کردپرس: تقریبا نتیجه انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق مشخص شده است، تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان چگونه خواهد بود؟ آیا دولت جدید فقط شامل حزب دموکرات و اتحادیه میهنی خواهد بود و یا آن طور که برخی رهبران حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی گفته اند دولت اکثریت در اقلیم کردستان تشکیل خواهد شد؟

ژگار حسن: هنوز معلوم نیست که دولت اقلیم کردستان بر چه اساسی تشکیل خواهد شد. این طور به نظر می رسد که حزب دموکرات کردستان عراق می خواهد اتحادیه میهنی را داخل دولت نکند و یا حداقل از قدرت و نفوذ اتحادیه میهنی در دولت جدید اقلیم کردستان بکاهد. اما من می گویم در این دولت نیز اتحادیه میهنی کردستان عراق برخی وزارت خانه های مهم را همچنان در دست خواهد داشت. برای مثال، اگر قباد طالبانی موقعیت بالایی در دولت جدید در اختیار نداشته باشد، این امر شگفت آور خواهد بود.

کردپرس: مشاهده می کنیم که رابطه میان اقلیم کردستان و بغداد حداقل، نسبت به یک سال گذشته که اتفاقات زیادی پس از رفراندوم افتاد، بهتر شده است. آیا می توان به عادی شدن رابطه اربیل و بغداد امیدوار بود؟

ژگار حسن: بله ، من فکر می کنم که اربیل و بغداد در مسیر عادی سازی روابطشان قرار دارند و هرچه زودتر این اتفاق بیفتد بهتر است. اقلیم کردستان عراق اشتیاق زیادی برای عادی سازی روابط به دولت مرکزی عراق دارد.

کردپرس: حزب دموکرات کردستان عراق با انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور عراق و نیز نحوه انتخاب او مشکل داشت، آیا حزب دموکرات می خواست پست ریاست جمهوری عراق را تصاحب کند؟

ژگار حسن: به دنبال معرفی برهم صالح به عنوان نامزد ریاست جمهوری عراق از سوی اتحادیه میهنی، حزب دموکرات کردستان عراق وانمود کرد که اتحادیه میهنی این حزب را گمراه کرده است. حزب دموکرات بر این باور است که می بایست نامزد این حزب به عنوان ریس جمهور عراق انتخاب می شد.

کردپرس: احزاب اپوزیسیون در اقلیم کردستان نتوانستند در انتخابات پارلمانی این منطقه خوب ظاهر شوند، آیا همانطور که احزاب اپوزیسیون ادعا می کنند، دلیل آن دستکاری و تقلب در انتخابات بود یا دلایل دیگری نیز دارد؟

ژگار حسن: اگرچه اتهاماتی درباره وجود تقلب در انتخابات پارلمانی ۳۰ سپتامبر مطرح شده است اما ما باید صبر کنیم تا زمانی که کمیسیون یافته های خود را راجع به انتخابات اعلام کند تا اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. من هم می گویم که احتمال تقلب در انتخابات وجود داشته است اما در کل، من فکر می کنم که نتیجه انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان انعکاس دهنده احساس رای دهندگان درباره احزاب سیاسی در اقلیم کردستان عراق است. رای دهندگان بسیار کمی در انتخابات شرکت کردند زیرا بسیاری از رای دهندگان از همه احزاب سیاسی اقلیم کردستان ناامید شده اند اما حزب دموکرات کردستان در بسیج کردن طرفداران خود برای رای دادن به این حزب بسیار کوشا است.

کردپرس: برخی معتقدند که وضعیت موجود در اقلیم کردستان و بویژه میان احزاب کرد، ماحاصل برگزاری رفراندوم استقلال در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در اقلیم کردستان است، شما این طور فکر می کنید؟

ژگار حسن: بله من هم فکرمی کنم که پیامدهای برگزاری رفراندوم سال گذشته از جمله دلایل اختلافات میان احزب کردی در اقلیم کردستان است اما این مسئله فقط یکی از دلایل مناقشات میان احزاب کرد است.

کردپرس: احزاب کرد بر عادی شدن وضعیت در کرکوک و دیگر مناطق مور مناقشه تاکید کرده و حتی یکی از شروط خود را برای شرکت در دولت جدید عراق منوط به این اقدام کرده اند، آیا این امر امکانپذیر است؟

ژگار حسن: وضعیت در کرکوک، پیش از برگزاری رفراندوم ۲۰۱۷ بسیار پیچیده بود و به دنبال حوادث ۱۶ اکتبر و تصرف آن توسط نیروهای عراقی، وضعیت از آن هم پیچیده تر شده است. از نظر من کردها و بغداد سخت بتوانند در کوتاه مدت مسئله کرکوک را حل کنند. این مسئله قابل حل است اما مستلزم زمان و لاتش هر دو طرف در این زمینه است.

کردپرس: مسئله استقلال اقلیم کردستان گویا این روزها به فراموشی سپرده شده و کسی درباره آن صحبت نمی کند، آیا این مسئله در عراق خاتمه یافته است؟

ژگار حسن: من فکر می کنم که مسئله استقلال اقلیم کردستان به بایگانی سپرده شده است. احزاب سیاسی در اقلیم کردستان به این نتیجه رسیده اند که مسئله استقلال یک رویاست و با توجه به شرایط موجود منطقه ای و بین المللی، احتمال تحقق استقلال در کردستان عراق وجود ندارد.

کردپرس: مسئله انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور جدید عراق را در پارلمان عراق چگونه ارزیابی می کنید؟ با توجه به این که انتخاب وی باعث ایجاد اختلافات جدید میان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی شده است، آیا برهم صالح می تواند اقدام اساسی انجام دهد؟

ژگار حسن: انتخاب برهم صالح با توجه به جدایی وی از اتحادیه میهنی، تشکیل دادن حزب جدید و نیز انتقادات تند وی از اتحادیه میهنی، از نظر خیلی ها یک شگفتی بود. از نظر من، برهم صالح برای بهبود رابطه اتحادیه میهنی با بغداد و تضعیف حزب دموکرات در اقلیم کردستان تلاش خواهد کرد. همزمان وی تلاش خواهد کرد رابطه میان بغداد و اقلیم کردستان را بهبود بخشد.